En Etkili Yağ Yakıcı Bitkisel Çay Tarifleri

Bu makalemizde bitkisel zayıflama yöntemleri ve yağ yakıcı bitkisel çay tariflerini inceleyeceğiz.

Ardıç Tohumu

Ardıç tohumu vücutta bulunan fazla suyun atılmasını sağlayarak midenin ve bağırsakların daha iyi bir çalışmasını sağlar. Metabolizmayı hızlandırır ve böylece yağların yakılmasını kolaylaştırır. Bu sebeplerden dolayı ardıç tohumu diyet ve zayıflama haplarının çoğunda ana madde olarak bulunur.

At Kuyruğu

Bitkisel zayıflama yöntemlerinde kullanılan atkuyruğunun ödem ve idrar sökücü özelliği bulunmaktadır. Sodyum tüketiminin artmasına bağlı olarak vücutta oluşan ödemin atılmasını sağlar ve kilo vermek için sağlığa oldukça yararlıdır. Bu bitkinin çayı oldukça yararlıdır. Bunun için kurutulmuş bir tutam atkuyruğu bitkisini kaynamış suya atarak 10-15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Öğün arasında günde 2-3 kere içilir. Atkuyruğu bitkisi idrarda rengin değişmesine neden olur. bu gayet normaldir. Kısa sürede ve hızlı bir şekilde zayıflatmaya yarayan bu bitkinin sık görülen ve tamamen zararsız olan bir yan etkisidir.

Mate Yaprağı Çayı İle Sağlıklı Zayıflama

Yağ yakıcı çay olarak da kullanılan mate yaprağı bilimsel çalışmaların birçoğunda kullanılır. 2001 yılında obezlik üzerine yapılan bir araştırmada 47 obez hastasına günde 3 kere 1 çay bardağı mate yaprağından yapılan çay verilmiştir.45 günde bu kişilerde sadece mate yaprağı ile 3 kilo bitkisel destek ürünü ile bu çayı beraber kullananlarda ise 6 kilo verdikleri gözlemlenmiştir. iştah kapatıp tok tutma özelliği bulunan bu çayın yağ yakma özelliği vardır. Özelikle öğünlerden sonra alındığında alınan besinlerin yağa dönüşmeden yakılmasını sağlar. İçerisinde bulunan matein, ksantin, teobromin türü maddeler metabolizmayı hızlandırarak vücuttaki yağların yakılmasını ve sindirimin kolaylaşmasını sağlarlar. Bu sebeplerden dolayı mate çayı özellikle obezite hastaları için oldukça yararlı bir çaydır.

Mate Çayının Hazırlanması: Tıpkı normal veya yeşil çayların demlendiği gibi demlenir. Tek fark olarak sıcak su kullanılmasına gerek yoktur. Tercihe göre biberiye, kekik, funda veya yeşil bitki çayları ile karışım yapılarak sağlıklı ve güzel bir çay elde edilebilir.

Yeşil Çay İle Zayıflama

Zayıflatan çaylar yöntemlerinde kullanılan diğer bir çay da yeşil çaydır. Ancak bu çayın demlenmesi için oldukça dikkat edilmesi gerekir. Kilo vermeye yardımcı olan bu bitki çayını demlerken dikkat edilmediği takdirde içerisinde bulunan birçok yararlı enzimin yok olabilir. Bu yüzden bu çayı demlerken belirtilen adımların sırayla takip edilmesi oldukça önemlidir. Yeşil çay için her bardak için 1 sallama yeşil çay veya yaklaşık 3 gram kurutulmuş yeşil çay kullanılmalıdır. İlk önce çaydanlığa soğuk su konularak bu su kaynatılır. Burada dikkat edilmesi gereken ocağa konan su soğuk olmalıdır. Su yaklaşık olarak 3 dakika kadar kaynadıktan sonra belirtilen ve içilecek olan miktarda çay çaydanlığa ilave edilir. Yine yaklaşık 3 dakika kadar bu çayın demini alması için beklenir. Son olarak çay demini aldıktan sonra çaydanlıktan çıkarılarak servis edilir. Servis edilmeden önce 3yine 3 dakika kadar bekletilmesi gerektiğini unutmayın.

Yukarıda belirtilen bitkiler ve çaylarını belirtilen dozlarda kullanmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca öğünlerden önce ve sonra su içerek sindirim sisteminizin hızlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bitki çaylarının genel olarak mideyi rahatlatıcı özelliği vardır. Sindirimi kolaylaştırır. Mide bazen yediğimiz şeyleri sindirmede zorlanabilir. Zayıflatan bitkiler yardımıyla mide bu besinleri daha rahat bir şekilde sindirir. Burada dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Yukarıda belirtilen çayların tamamını 1 günde tüketmeyin bunun yerine bu bitkileri ve özellikle de bitki çaylarını belirli bir sıraya göre tüketin. Bu hem vücudunuz hem de bağışıklık sisteminiz için daha yararlı olacaktır.

Yorum yapın