Zayıflamak İçin En Sık Yapılan Yanlışlar

Zayıflamak için bu zamana kadar birçok fedakarlıklar yapmış olabilirsiniz ancak bir türlü eksilmeyen kilolarla yıllarınızı geçirmeye mecbur kalanlardan biriyseniz bu içeriğimiz hayatınızda birçok değişikliğe vesile olabilir.

Öncelikli hedefimiz olarak hemen zayıflamak yerine, zamanla ve dengeli bir şekilde kilo vermeyi hedeflemek olmalıdır. Bütün yiyecekleri bir anda bırakmak bize kilo verdirse bile, ileriye yönelik verilen kilolar çabuk bir şekilde bize geri dönebilir. Gelin hep beraber doğru yaptığımız yanlışları ele alalım.

Aç kalarak sağlıklı kilo verdiğinizi düşünmeyin!

Bütün kilo problemi olan insanlar bir gün kilolarından kurtulmaya aniden karar verir ve kendisini aç bırakarak zayıflayacağını umut eder. Bu en çok yapılan ve sağlığı olumsuz etkileyen yanlışlardandır. Zayıflamak uğruna sabah öğünlerini atlayarak veya yağlı besinleri hiç tüketmeyerek sadece bünyenizi kötü etkilersiniz. Özellikle sabah kahvaltıları geçiştirilmemeli ve gece yatmadan 2 saat önce yemek yenilmemelidir. Gün içerisinde ara öğünleri az bir şekilde atıştırarak ve porsiyon boyutlarını düşürerek yavaş bir şekilde kilo vermek mümkündür.

Kilo vermek için düzenli uyku şart!

İştahın açılmasına neden olan ve daha fazla yeme isteği düzenli olarak uyumadığınız içindir. Eğer yeterli ve düzenli bir şekilde uyursanız daha az acıkırsınız ve fastfood, abur cubur istekleriniz azalır.

Çok hareket edip istediğini yiyebileceğini düşünmek!

Maalesef en çok yanılgılardan biriside budur. Özellikle sporla ilgilenen bireyler çok fazla efor harcadıkları için, daha fazla öğün tüketmek isterler. Ama bu demek olmuyor ki fastfood zincirine kendimizi kaptıralım. Eğer sizde spor yapıyorsanız ve yeme ihtiyacını bastırmak istiyorsanız; elma,haşlanmış yumurta ve bulgur pilavı gibi besinleri tüketerek açlık hissini bastırabilirsiniz.

Spor yaparken zorluğu arttırın!

Sürekli aynı hareketlerin yapılması vücudun ilk başlarda performansını arttırabilir. Ancak siz bunu sürekli aynı hareketler yaparsanız, vücudunuz gelişim göstermez ve tabiri caizse yerinde saymaya başlar. Bu nedenle vücudunuzu şaşırtın ve zorluğu 1 kademe daha arttırın!

Verdiğinizi geri almayın!

Bu zamana kadar azimle ilerlediniz ve birçok kiloya veda ettiniz. Önemli olan bundan sonra bu formunuzu koruyabilmek ve sağlıklı beslenmektir. Yediğiniz yiyeceklerin kalori değerlerine internet aracılığıyla araştırma yapmanızda fayda vardır. Yüksek kaloriye sahip besinleri tükettiğinizde kiloları geri almamak için spor yapmaya devam etmeniz gerekir.

Kendinizi ödüllendirin!

Yorucu ve sıkıcı diyet listelerinden usanmış olmanız muhtemel. Ara sıra kendinizi ödüllendirin ve ayda 2 veya 3 gün istediğiniz yemekleri veya abur cuburları atıştırın. Böylelikle kendinizi özgür hissedersiniz veya yaptığınız diyetin değerini anlarsınız.

Sporu ihmal etmeyin!

Başarının anahtarı ve azmin zaferi olan sporu mutlaka bırakmayın ve hayatınızın bir parçası haline getirin. Böylelikle fazla kilolarla kısa sürede veda edebilirsiniz.

Yorum yapın