Yoğurt ve Karbonat İle Yüz Maskesi Nasıl Yapılır ve Ciltte Hangi Etkileri Olur?

Ciltlerimiz gün boyunca hem hava şartları hem çevremizde bulunan kimyasallar hem de makyaj malzemeleri sebebiyle zarar görmektedir. Modern hayatın gittikçe artan stresi de cildimize zarar veren etmenler arasındadır. Kıyafetlerimiz ile kapatabildiğimiz vücudumuzun birçok bölgesi dış etmenlerin yıkıcı etkilerine karşı korunsa bile, ellerimiz ve özellikle yüzümüz tüm etmenlere karşı savunmasız kalmaktadır ve deforme olmaya, sivilce çıkmasına daha yatkındır.

Bu gibi olumsuz durumlardan korunmak için kozmetik sektörü onlarca ürün geliştirmiş ve piyasaya sürmüştür. Günümüzde neredeyse özellikle yüz için onlarca cilt bakım ürünü bulmak mümkündür.

Fakat farklı kimyasallar içeren bu ürünler de uzun dönemde farklı olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Cilt tipine uygun olmayan ürünler, farklı pH değerine sahip ürünler, alerjen maddeler içerebilen ürünler birçok kadının ciltlerinde tedavi edilmesi uzun ve meşakkatli sıkıntıların çıkmasına yol açabilmektedir.

Yeniden Hatırlanan Güzellik Sırrı; Yoğurt

Bundan dolayı güzelliğini korumak isteyen onlarca kadın, evde kendilerinin hazırlayabileceği, doğal ve ucuz yöntemlere yönelmektedir. Yoğurt bu konuda etkinliği uzun zamandır bilinen bir yiyecektir. Tamamen sağlıklı ve doğal yollardan üretilmiş yoğurt, cilde uygulandığı zaman ciltteki lekelerin temizlenmesine ve cildin nemlenmesine yardımcı olmaktadır.

Karbonat ise temizlik maddelerinde uzun yıllardır kullanılıyor olsa da dikkatli kullanıldığı takdirde hiçbir canlıya zararı olmayan bir maddedir. Yoğurt ve karbonatın karıştırılmasıyla yapılan yoğurt karbonat maskesi, çok eski bir uygulama olmasına rağmen, günümüzde tekrar popüler hale gelmeye başlamıştır.

Yoğurt karbonat maskesi ciltteki ölü hücrelerin temizlenerek cildin rahat nefes almasını sağlar. Düzenli kullanımla zaman içerisinde cilt renginin de açılmasını sağlayan bu maske, güneş lekelerinin, çillerin ve cilt lekelerinin zaman içinde ortadan kalkmasına da olanak tanır.

Yoğurt Karbonat Maskesinin Hazırlanması

Yoğurt karbonat maskesi hazırlanması için ihtiyaç duyulan malzemeler;

  • 1 tatlı kaşığı, çok ince çekilmiş mısır unu
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 çay kaşığı karbonat

Bütün malzemeleri yeterli büyüklükteki bir kapta köpürene kadar karıştırın. Köpürmeye başladığı zaman beklemesi için kenara alın. Maske dinlenirken yüzünüzü bol su ve sabunla yıkayın ve bol suyla durulayın.

Yüzünüzü çok iyi bir biçimde kuruladıktan sonra maskeyi, tercihen bir maske fırçası ile, yüzünüze uygulayın. 5 dakika durduktan sonra maskeyi soyarak çıkartabilirsiniz. Kalan kısımların temizliği için ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Farklı Maske Uygulamaları

Bu tariften mısır ununu çıkartıp limon suyu, zeytin yağı, esas yağları ile zenginleştirebilirsiniz. Az miktarda limon suyu ve zeytin yağı kahverengi lekelere karşı etkili sonuçlar verirken, birkaç damla esans yağı ise sivilce ve sivilce lekelerine karşı etkilidir.

Bu maskeleri ise cildinizin hassasiyetine göre 10-30 dakika arasında yüzünüzde tutabilirsiniz. Karbonatın cildinizde uzun süre kalması veya maskeyi haftada 3’ten fazla uygulamanızın bazı sıkıntılara yol açabileceğini unutmayınız.

Yorum yapın