Yoga Nedir? Nasıl Yapılır? Kimler Yoga Yapabilir?

Yoga; kökeni uzak doğuya dayanan ve binlerce yıldır uygulanan fiziksel ve ruhsal disiplini sağlamaya yönelik bir aktivitedir. Yoganın çok çeşitli yöntemleri vardır. Bu yöntemler fiziksel sağlık için yapılabileceği gibi ruhsal bütünlük içinde yapılabilirler. Bedenimizi ve  zihnimizi dinginleştirmek amacıyla çok çeşitli yoga disiplinleri ve farklı akımlara ait yoga ustaları vardır. Milattan önce 2000 yıllarına kadar dayanan bir felsefe olan yoga felsefesi Uzakdoğu’da bilgelerin diğer bütün insanlara öğrettiği tekniklerle Kendi öz varlıklarına erişmelerine yardımcı olan bir araç olarak kullanılmıştır. Günümüzde sadece fiziksel sağlığı idame ettirmek için bile yoga teknikleri mevcuttur. Genel itibarıyla yoga sadece fiziksel sağlık için yapılmaz, ruhsal bütünlük ve dinginlik için yapılır. Yoga yapmaya başladığınızda vücudumuzun bütün hücrelerinin kanlandığını ve daha zinde hissetmenizi için gerekli olan bütün aktiviteleri içerdiğini görebilirsiniz. Vücut çok iyi bir şekilde esnetilerek değişik hareketlerle belli bir disiplin altında geliştirilir. Fiziksel yoganın temel felsefesi hareketsiz olarak yıllarca kalan vücudun çeşitli noktalarına kanın akışını sağlamak ve o bölgedeki hücrelerin yeniden canlanmasına önayak olmaktır. Ruhsal yoganın temel felsefesi ise ruhsal olarak kişinin öz varlığına erişmesi, ve bizim tasavvufta Vahdeti Vücut dediğimiz birliğe ve farkındalığa ulaşması için yıllarca uygulanan özel duruşlar özel pozisyonlar olarak nitelenebilir.

Kimler Yoga Yapabilir?

Yediden yetmişe herkes yoga yapabilir, yoganın zannedildiği gibi herhangi bir inanç sınıfına  bağımlılığı yoktur. Dünyadaki her coğrafyada herhangi bir dine mensup bir insan fiziksel ve ruhsal bütünlük için yoga yapabilir. Yoga yapmak için açılan çeşitli özel okullarda vardır, bu okullarda öncelikle vücudun sağlıklı olması için özel hareketler uygulanır vücut sağlığına kavuştuktan sonra ve yoganın bütün egzersizlerinin faydaları ortaya çıktıktan sonra bu kez ruhsal aşamaya geçilir. Ruhsal aşamada alnın ortasında var olduğu kabul edilen üçüncü göz adı verilen noktanın açılması için 30 dakikalık veya 45 dakikalık oturuşlar yapılır. Kişi tek başına sessiz bir noktaya çekilerek orada belli bir mantra tekrar ederek- kutsal sözcük- iç alemine doğru hareket etmeye başlar. Daha önce karşılaşmadığı çeşitli vizyonlar görmeye başladıkça yoganın üzerindeki gizemin perdelerini aralamaya merak duyar. Bazı insanların günde 45 dakika yoga tekniklerini uygulayarak en geç 3 yıl içinde aydınlanma- dediğimiz olgunluğa eriştiği söylenir.  Bu teknikleri ilk kez disiplin haline getiren kişi Patanjali’dir. Yoga yapmak için öncelikle kişinin ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı olması gerekir. Ayrıca daha önce günah olarak kabul edilebilecek herhangi bir suç işlememiş olması kalbinin temiz olması gerekir. Gerçeği şiddetle arıyor olması, yoga yapma da ona motivasyon sağlar. Gerçeğin bilgisine ulaşmayı bir hobi olarak ya da bir eğlence aracı olarak görenler yogadan hiçbir fayda sağlayamaz.

Aydınlanma Nedir?

Binlerce yıldır çok az sayıda insanın eriştiği içsel yolculuğun son noktasıdır. Aydınlanma noktasından sonra gidilecek bir yer kalmaz. Kişi ruhsal olarak tam bir dinginliğe kavuşur. Yaşam amacını, bu dünyadaki görevini, insanlara karşı görevlerini ve yaratıcıya karşı sorumluluklarını tam olarak idrak eder. Yaratıcıya olan sevgisinden başka hiçbir sevgiyi kalbinde barındırmaz. Dünyada yaşadığı süre içerisinde, insanlara karşılıksız sevgi ve yardım dağıtmak ve böylece ruhunu yükseltmek amacıyla eylemlerini değiştirir. Aydınlanma noktasına varmadan önceki bütün amaç ve hedeflerini tamamen değiştirir ve dünyanın ve içinde yaşayanların daha mutlu ve huzurlu olmalarını sağlamaya yönelik üzerine düşen bütün görevleri yerine getirir. Aydınlanmak uzak doğu tabiriyle ulaşılacak en yüksek- Nirvana- noktasıdır.

Yoga Çeşitleri

Yazının başında da belirttiğimiz gibi yoganın fiziksel sağlık için ayrı, ruhsal sağlık için ayrı teknikleri vardır. Fiziksel sağlık için en sık uygulanan yoga tekniği Hatha yogadır.  Bu yoga tekniğini devam ettiren insanların 3 ile 6 ay içerisinde çok sağlıklı bir vücuda kavuştukları binlerce kez görülmüş ve denenmiştir. Bunun dışında bhakti yoga, kriya yoga, kahkaha yogası gibi sayılabilecek yüzlerce isim altında farklı disiplinleri vardır.

Yoga Nasıl Yapılır?

Yoga yapmak için, özel duruşlar yani   vardır. Söz gelimi, Kriya yoga yapacaksanız, bir tenha karanlık ve sessiz bir alana çekilerek, rahat elbiseler giyerek temiz bir vücutla oturursunuz. Gözlerinizi kapatıp içeriden alnın orta noktasına odaklanırsınız. Kutsal sözcük olarak zikir yapabilirsiniz. Gözleriniz sürekli alnın orta noktasında olmalıdır. Zihninize gelen tüm karmaşık düşüncelere aldırış etmemeyi öğrenmeniz çok önemlidir. Onlar sizi karmaşaya çekmek ister, siz ise dinginliğin sakinliğin ve huzurun sınırsız alanına girmek için yoga yapıyorsunuz. Zihninizi terbiye edip onu susturmak için, zihinle mücadele etmeyi bırakıp, sessizliği, aldırış etmemeyi seçtiğinizde kısa sürede hayatınızda birçok şey değişecektir. Günde 30 dakika bu duruş uygulamasını yaparak, içinizden ben kimim diye soru sorarak devam edin. Cevap gelmesini hemen beklemeyin. Bazen cevap yıllarca gelmez. Ama siz bu noktada sabrı da öğreniyor olacaksınız.

Yorum yapın