Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalı?

Bu tedavi ile çocuk sahibi olmak isteyen anne ve anne adaylarının uygun kiloya sahip olmalı ve sağlıklı olmalı. Kişi yediklerine ve içtikleri ne dikkat etmelidir. Aldığı protein, mineral ve vitamininin eksiksiz olmasının tedavinin sonucunu olumlu şekilde etkileyen etmenlerin başında geldiğini unutmamalıdır.

Kısır bir anne ve babanın tedavi olmadan önceki incelemesinde, konuşulması gerekilen önemli hususlardan biride beslenme alışkanlığıdır. Gerek baba adayı gerekse anne adayında doğurganlığı arttırmak için göz ardı edilemeyecek bir yiyecek ve içecek grupları bulunmamaktadır. Fakat yinede, bütün sistemlerde olduğu gibi üreme organları üzerinde de olumlu veya olumsuz etkilere sahip olabilen, doğurganlığı olumlu yönde etkileyen beslenme düzenlerinden söz etmek mümkün oluyor. Öncelikle anne adayında obezite sorunu varsa tedavi tekniklerindeki başarıyı olumsuz etkiliyor. Tedaviden önce anne adayının kilosunun normal değerlere getirilmesi tedavi için olumlu olur.

Sağlıklı Bir Beslenme Düzenine Başlayın

Tedavide anne adayının vücudunu dinç tutması ve sağlıklı beslenmesi önemlidir. Bu nedenle beslenme düzeni tamamen değiştirilmelidir. Gün içerisinde vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin, protein ve mineralleri temin edeceği bir beslenme listesi hazırlanmalıdır.

Fast Food Tarzı Yiyeceklerden Uzak Durun

Anne adaylarının en çok dikkat etmesi gereken hususlardan biride fast food tarzı besleyici değerleri az olan yiyeceklerden uzak durulmasıdır. Bu tür yiyeceklerde basit şeker diye adlandırılan boş enerji pek fazladır. Anne adayları bu tür yiyeceklerle ihtiyacı olan besin öğelerini alamaz, fazladan kilo alır ve boşuna vücudu yorar.

Kafeini En Aza İndirin

Kahve ve çay gibi kafein değeri yüksek olan içecekler tedavi programının aksamasına yol açar. O yüzden kafeinin minimuma indirilmesi önemlidir. Eğer anne adayı çay veya kahve tiryakisi ise çok açık limonlu çay ya da kafeinsiz kahveler tercih edebilir. Günlük 3 bardaktan fazla kafein anne adaylarına önerilmez.

Vitamin Tüketilmeli

D vitamininin eksik olması hamile kalma olasılığını azaltır. Tedavi sürecinde D vitamini alımına dikkat edilmeli. D vitamini en bol güneşte bulunuyor bu yüzden belirli saatlerde güneşe çıkılmalı.

C vitaminini hem anne hem de baba almaya özen göstermelidir. Gerekli C vitaminini almak ve vücudu dinç tutmak hamile kalmak için önemlidir. Bu vitaminlerin de alımına özen gösterilmelidir.

Yorum yapın