Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır? Kimlere Uygulanmaz?

Tedavinin uygulanabilmesi için hastalarda birtakım nitelikler aranıyor. Anne ve baba adaylarının tedaviye başlayabilmesi için uygun adaylar olmaları gerekiyor.

Çiftlerin tedavisi için uygunluklarını kontrol etmek adına çeşitli taramalar ve muayeneler yapılıyor. Bu taramalar ve muayeneler oldukça önem teşkil ediyor. Tedavinin uygulanacağı çiftlerin tedavi için uygunluklarının dışında, hangi tedavi yönteminin onlar için en ideali olduğu da bu şekilde belirlenebiliyor. Bazı durumlarda tedavinin gerektireceği bir sorun tespit edilmezse aşılama gibi daha kolay yöntemlere başvurulabiliyor.

Bu Tedavi Kimlere Uygulanır?

  • Tedavi çoğunlukla sperm sayısı 10 milyonun altında olan erkek adaylarda,
  • Aşırı sperm şekil bozukluklarına sahip erkek adaylarında,
  • Yumurtalıkların dan iki tanesinin de tıkalı olduğu saptanmış ve diğer yardımcı üreme yöntemlerine yanıt vermeyen bayan adaylara uygulanan bir tedavidir.

Bu Tedavi Kimlere Uygulanmaz?

  • Menisinde hiç sperme rastlanılmayan ve testisten cerrahi yöntemlerle sperm elde edilemeyen erkek adaylarda uygulanmıyor.
  • Yumurtlama işlevini yitirmiş bayan hastalarda uygulanmıyor.
  • Menopoz dönemindeki bayanlara uygulanmıyor.
  • Cerrahi müdahale sonucunda rahmi alınmış bayramlarda bu tedaviyi uygulamak mümkün olmuyor.

Bu tedavinin yapılabilmesi için çeşitli ölçütlerin bir arada olması lazım oluyor. Mesela, normal hamilelikler de olduğu gibi bu tedaviyle oluşan gebeliklerinde de bebek anne adayının rahminde gelişiyor. Bu nedenle bir rahmin bulunması gerekiyor. Bunun yanı sıra bayanın yaşı henüz genç olsa da, hormon değerleri bozuk ise yardımcı üreme yöntemleri ile hamileliğin sağlanması oldukça düşük bir olasılık oluyor. Bu tedavinin uygulanıp uygulanamayacağına doktor, muayene ve test neticesine göre karar verecektir.

Ameliyatla Yumurtalıkları Alınan Hastalara Bu Tedavi Yapılabilir mi?

Sol ya da sağ tek bir yumurtalığı cerrahi atakla alınmış bir bayana, şayet yumurtalık potansiyeli iyi ise tedavi yapılabiliyor.

Bunun dışında tek bir yumurtalığı mevcut olan bayanlar gebeliklerini bu tedaviyi olmaksızın da sağlayabiliyor.

Cerrahi operasyon ile her iki yumurtalığı da alınmış bir bayan da bu tedavi ne yazık ki uygulanabilen bir yöntem olmuyor. Bunun sebebi, yumurtalıkları olmayan bir bayan da yeterli hormon seviyesi tedarik edilemiyor.

Daha Önceleri Ameliyatla Rahmi Alınan Hastalara Bu Tedaviyi Uygulamak Mümkün müdür?

Ne yazık ki, bu tedavi rahmi olmayan bayanlara da uygulanabilen bir yöntem değildir. Bu tedaviyle oluşan gebelikleri de, tıpkı normal gebeliklerde ki gibi rahimde gelişimini sürdürüyor.

Yorum yapın