Sinüzit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit sinüs enfeksiyonu olarak bilinen önemli bir sağlık sorunudur, dünya genelinde 1 milyar dolardan daha fazla para Sinüzit hastalığının tedavisi için harcanmaktadır. Alerjisi olanlar astım hastaları bağışıklık sistemi zayıf olanlar Sinüzit geçirme riski altındadır

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Genellikle çok kötü bir grip belirtisi sinüs enfeksiyonu belirtileri ile karıştırılabilir. Kişide kesintisiz baş ağrısı yüz ağrısı burun tıkanıklığı burun akıntısı gibi semptomlar görülür. Nezle ve grip gibi hastalıklar virüs kaynaklı enfeksiyonlardır, ama sinüs enfeksiyonu bakteriyeldir. Bu nedenle antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Sinüs enfeksiyonu kolayca teşhis edilir. Bu iltihapların belirlenmesi kolaydır, sinüslerin iltihaplanması bakteri kaynaklı olduğundan ve bazen de mantar ve virüslerin etkisiyle geliştiğinden zayıf bağışıklık sistemini temel alan bir hastalık olduğu söylenebilir. Bazı alerjisi olan insanlarda da sinüs enfeksiyonu gelişebilir. Sinüs enfeksiyonu 8 hafta süreli olabilir, 8 haftadan daha uzun süren sinüs enfeksiyonları kronik kabul edilmektedir. Sinüsler bilindiği gibi içi hava dolu boşluklardır, yanakların kemik yapısı içinde alın ve kaş arkasında burun köprüsünün her iki tarafında yer alırlar.

Burnun arkasında doğrudan beynin önünde bulunurlar. Sinüs iltihabı beyin ile yakından ilişkili olduğu için bu tür iltihapların çabuk tedavi edilmesi gerekir. Yoksa beyin enfeksiyonu söz konusu olabilir. Normalde sinüsler havadaki mikropları toz parçacıklarını ve diğer parçacıkları yakalarlar ve ince bir mukus tabakası ile kaplıdırlar. Sinüslerde küçük çıkıntılar vardır, boğazın arkasına doğru açılan açıklıklara doğru mukusu temizlerler. Enfeksiyon ise sinüslerden boğazın arkasına doğru mukus akışını durdurma gibi bir etki yaratır. Bazı hastalarda kulak burun boğaz şekil bozuklukları da bu tür iltihaplara yol açar. Örneğin  burun kemiğinin deforme olması nazal polipler sinüs açıklıklarının daralması iltihapların oluşmasına zemin hazırlar. Genel sinüs iltihap belirtileri arasında yeşilimsi burun akıntısı burun tıkanıklığı ön kısmında şiddetli baş ağrısı diş ağrısı yorgunluk ateş öksürme gözlerde sulanma gibi belirtiler vardır. Bazen sinüs enfeksiyonu olan sinüzit ile  rinit hastalığı karıştırılmaktadır. Daha çok soğuk algınlığı veya alerji nedeniyle ortaya çıkar,  sinüs enfeksiyonu ise bundan farklıdır.

Sinüs Enfeksiyonu Teşhisi

Doktorunuz sizi muayene ederken nazal dokularda şişme gözlemlerse sinüs enfeksiyonu teşhisi koyabilir. Yüzünüzdeki hassasiyeti algılayabilir, yeşilimsi burun akıntısı ve çok kötü ağız kokusu ile beraber ortak olarak sinüs enfeksiyonunu işaret eder. 8 haftadan uzun süreli ise standart antibiyotik tedavisi işe yaramıyorsa bu durum sinüs enfeksiyonu belirtisi olabilir. Doktorunuz mukus örneklerini alarak mukus kültürlerini inceleyebilir.

Sinüzit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sinüzit tedavisi bakteriyel kaynaklı olduğundan antibiyotiklerle yapılmaktadır. Antibiyotikler 3 ile 28 gün boyunca hastaya verilir, daha uzun süreli antibiyotik kullanımı bakterilerin direnç geliştirilmesine yol açacağı için önerilmez.

Yorum yapın