Sağlıklı Bir Yaşam İçin Hangi Yiyecekleri Tüketmeliyiz?

Sağlıklı beslenme; vücut için gerekli olan tüm vitamin ve minerallerin dengeli ve yeterli bir şekilde vücuda alınarak beslenmek demektir. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin farklı farklı besinler bulunur.

Karbonhidratlar: Burada kast olunan sağlıklı karbonhidratlardır. Yoksa vücudun yağ olarak depoladığı hamur işleri ve yağlı yiyeceklerden elde edilen karbonhidratlar bu kısma dahil değildir. Sağlıklı karbonhidratlar deyince aklımıza pirinç, bulgur gibi tahıllar gelir.

Mineraller: Mineraller; hücrelerin korunmasını sağlarken kas ve iskelet sistemi için hayati önem taşır. Kalsiyum, iyot, magnezyum, demir, çinko, manganez minerallerden birkaçıdır. Meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunur.

Sağlıklı beslenmek için dikkat edilecek birtakım hususlar vardır. Bu hususlar aşağıda listede sıralanmıştır;

  • Öğün atlamamaya özen gösterin. Öğün atlamak metabolizmanın dengesini bozduğu gibi sizin de beslenme düzenininiz bozulur. Bir sonraki öğünde daha fazla yersiniz.
  • Sağlıklı bir vücut için sağlıklı yağ tüketmek esastır. Kahvaltılarda tereyağı, yemeklerde zeytinyağı ya da fındık yağı kullanabilirsiniz.
  • Şekerli yiyecekleri ve şekeri hayatınızdan olabildiğince çıkartın.
  • Sofranızdan yeşil yapraklı meyve ve sebzeleri eksik etmeyin.
  • Meyve ve sebzeleri yıkarken kimyasallardan arındırmak için mutlaka yarım saat sirkeli suda bekletin.
  • Güne ılık su içerek başlayın. Gece boyunca vücut hareketsiz kalarak toksinleri biriktirir. Güne ılık su ile başlamak metabolizmayı çalıştırdığı gibi gece boyunca vücutta biriken toksinlerin de dışarı atılmasını sağlar.
  • Günde en az 2.5 litre su içmeyi alışkanlık haline getirin. Unutmayın, susuz bir vücutta hastalık çanları çalmaya başlar.
  • Kahvaltıyı atlamayın. Kahvaltı altın değerindedir. İyi bir kahvaltı gün içerisinde kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.

Vücut, her an kendini yenileyen bir mekanizmaya sahiptir. Hücreler yenilenirken işlevini kaybeden hücrelerde vücuttan atılır. Ancak kötü beslenme bu süreci yavaşlatır. Bu durumda birtakım sağlık problemleri baş gösterir. Cildiniz tazeliğini ve canlılığını kaybederken bağışıklık sisteminiz hastalıklara karşı korumasızdır.  Günün sonunda kendinizi yorgun ve tükenmiş hissedebilirsiniz.

Düzenli ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzına dönüştürmek gerekir.  Yemek için yaşam değil, yaşamak için yemelisiniz.

Yorum yapın