Saçkıran Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Saçkıran Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Saçkıran bir çeşit cilt enfeksiyonudur. Bu enfeksiyonatinea grubu mantarlar yol açar. Bu mantarlar ayak parmaklarının arasına girdiğinde şiddetli kaşıntıya yol açarlar, saç derisine bulaştığında da bozuk para hacminde leke oluşturarak o bölgedeki bütün saçların dökülmesine yol açarlar. yuvarlak halka şeklinde bu yapılar dışarıdan bakıldığında bir yara gibi görünürler. Son derece bulaşıcı oldukları söylenebilir, başka bir insanda saçkıran varsa bu enfeksiyon hemen bulaşabilir, cilt teması ile bulaşabilir evcil hayvanlardan da bulaşabilir. Ya da mantar ve başkasına ait taraklar kullanarak kişiye bulaşabilirler. saç derinizdeki yuvarlak lekelerin saçkıran olup olmadığını anlamak için doktorunuza başvurmanız gerekiyor.

Genellikle doktor antifungal krem losyon ya da toz önerecektir. verilen en popüler ilaçların başında klotrimazol ve  Mikanazol  gibi ilaçlar yer alıyor. Bu ilaçların 4 hafta boyunca kullanılması ve mantarların tamamen yok edilmesi gerekiyor. Çünkü bu ilaçlar daha kısa süreli kullanılırsa mantarların bir kısmı kalacak ve yeniden gelişeceklerdir.  Saçkırana neden olan mantarlar bütün yaşam alanlarımızda hemen her yerde vardır.  Bu yüzden cildimizi temiz ve kuru tutmamız gerekiyor. Özellikle kalabalık havuzlarda hamamlarda soyunma odalarında ve kamuya açık duşlarda çok dikkatli olmak gerekiyor. İç çamaşırlarınızı ve çoraplarınızı her gün yıkamanız giysi ve havlularınızı sadece sizin kullanmanız gerekiyor. Evcil hayvanlarla oyun oynadıktan sonra mutlaka sabunla ellerinizi yıkamanız gerekiyor, çünkü alopesi mantarı Evcil hayvanlarla da bulaşabiliyor.

https://youtu.be/3AGCeYDnjrY

Saçkıran Neden Olur?

Saçkırana neden olan mantarlar çok tehlikeli değildir, ancak çok çabuk bir şekilde bulaşıcı olmaları nedeniyle tedavi edilmeleri gerekir. Bu mantarlar tırnak enfeksiyonları olarak ayak parmaklarının arasına yerleştiklerinde şiddetli kaşıntıya neden olurlar. Yine kasık arasına yerleştirildiğinde çok şiddetli kaşıntıya neden olurlar kafa derisinde ise saçkıran pullu iltihaplı kaşıntılı yuvarlak madeni paraya benzer lekeler oluştururlar. Genel anlamda bunlara tineafungalenfeksiyonları adı veriliyor. Saçkıran tedavisi için doktorunuzun size önereceği saç derisi enfeksiyonlarını önleyen antifungal şampuanlar veya antifungal tabletler yararlı olabilir. Cildin tahriş olması durumunda ise antibiyotik tedaviye geçilir amaç bu mantarların yayılmasını önlemek ve onları saç üzerinizden tamamen çıkarmaktır.

Yorum yapın