Panik Atak Nedir? Nasıl Oluşur?

Panik Atak Nedir?

Panik atak hızlı bir şekilde,  zirveye ulaşan ve aşağıdaki semptomlardan en az dördünü içeren yoğun  korku veya rahatsızlıkların belirti olduğu hastalıktır. Kalpte hızlı çarpıntılar, terleme, üşüme, ani oluşan nefes darlığı, göğüste sıkışma, baş dönmesi geleceğe ait şiddetli paranoyaya dönüşen kaygılar, mide bulantısı gibi belirtiler panik atak belirtileridir. Vücutta uyuşma ve/veya karıncalanma oluşabilir. Bütün korkuların en temel kaynağı insanın ölüm ve yok olma korkusudur. Panik atak, 10 dakika içinde ortaya çıkar. Bir kötü olay, panik atağı tetikleyebilir. Kısa sürede belirtiler zirveye ulaşır sonra da kendi kendine söner.

Panik Atak Hayatı Tehdit Eder mi?

Panik atağın hayatı tehdit etmesi, insana bindirdiği yüksek gerilim nedeni ile istenmeyen sonuçları doğurabileceği yönünden bakılırsa mümkündür. Belirtiler şiddetli bir kalp hastalığını ya da tiroid sorunun aynen taklit ediyor. Panik atakta endişe yüksek bir konsantrasyona sahiptir. Kişi, bu endişelerin yersiz olduğunu düşünemez. Başka bir cihetten bakan biri, bu korkuların çok yersiz olduğunu görebilirken, hasta göremez. Hastalık fiziksel ağır belirtiler göstermesine karşın aslında psikolojik olarak değerlendirilebilir. Bu korkuların temelinde yetiştiriliş tarzı, kötü hayat koşulları başa gelen olayların birikimi sonucu olabilir. Öz güveni eksik olan insanlarda çok sık görülür. Sosyal anksiyete sorunu olan bir insan, bir topluluk karşısında konuşmaya hazırlandığında birden panik atak geçirebilir.

Panik atak belirtileri varsa öncelikle şunları yapın!

  • Mitral kapak prolapsusu, kalp kapak hastalığının araştırılması
  • Tiroid hastalığının varlığının araştırılması
  • İlaçların yan etkilerinin araştırılması

Bireysel Önlemler Nelerdir?

Panik atak geçiriyorsanız bireysel olarak fiziksel sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir, sigara alkol gibi birçok zararlı alışkanlıkları bırakmak gerekiyor. İlaçlarınızı gözden geçirmeniz ve yan etkilerine bakmanız gerekiyor. Sağlıklı beslenmeli daha çok sosyalleşmeli ve bilinç altınızdaki korkulardan sıyrılmalısınız. Panik atak hastalarının en büyük sorunu, gerçekte olmayan korkular üretmeleri ve bunları çok büyütmeleridir. Panik atağı yenmek için yoga- meditasyon gibi tekniklere başvurulabilir. Bu teknikler içsel alana inmenizi ve korkularınızın iç yüzünü görmenizi sağlar. Böylece onları gereksiz yere büyüttüğünüzü fark edersiniz. Bu farkındalık çoğu zaman sizi çözüme götürür.

Yorum yapın