Tamamen Doğal ve Zararsız Evde Oyun Hamuru Yapımı

Oyun hamurları çocukların en sevdiği oyuncaklardandır. İster kalıplar ister sadece kendi ellerini kullanarak bir şeyler yapabilmeleri onların çok hoşuna gider. Geçmişte hazır olarak satılan birçok hamurunun formlarını korumak için birçok kimyasal kullanıyor olması, boyalarının çocukların ellerine, kıyafetlerine bulaşıyor olması zamanla ebeveynlerin bu ürünlerden uzaklaşmasına ve evde oyun hamuru yapımı hakkında araştırma yapmasına sebep olmuştur.

Oyun Hamurlarının Çocuk Gelişimine Etkisi

Bazı ebeveynler oyun hamurlarının evi kirletmesi sebebiyle çocuklarının oynamasını istememektedirler. Ancak oyun hamurlarının çocukların gelişiminde önemli yer kaplamaktadır. Evde oyun hamuru yapımı çocuklara aşağıdaki konularda;

 • El-göz koordinasyonunun gelişmesine,
 • El ve parmak kaslarının gelişmesine,
 • Renkleri ve renk karışımlarının hangi renkleri oluşturduğunu öğrenmesine,
 • Yaratıcılık ve hayal güçlerinin gelişmesine,
 • Yeni fikirler üretmelerine yardımcı olmaktadır.

Bunun yanında çocuğunuz evde yapılan ve tamamen sağlıklı oyun hamuru ile oynarken sizin de gönlünüzü ferah tutabilirsiniz. Peki evde oyun hamuru yapımı için nelere ihtiyacınız var ve nasıl yapabilirsiniz?

Evde Oyun Hamuru Yapmak İçin İhtiyacınız Olan Malzemeler

 • Hamuru yapmak için istediğiniz ebatta bir kâse.
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • ¼ su bardağı tuz
 • 1 su bardağı su
 • 3 su bardağı un
 • Gıda boyası veya boya yerine kullanılabilecek gıdalar.

Gıda boyaları yenilebilir boyalardır. Bundan dolayı boya kullanırsanız ve çocuğunuz hamuru yutarsa korkmanıza gerek yok. Ancak içinizin rahat etmesini isterseniz kaliteli markaların boyalarına veya renk verici olarak meyve suyu ve gıdalara yönelebilirsiniz. Kırmızı için vişne suyu, kahverengi için kahve, mor için dut ve bunun gibi, mevsime göre evinizdeki gıdaları kullanabilirsiniz.

Bütün malzemeleri kâsenin içine dökerek yoğurmaya başlayın. Bu esnada çocuğunuzun da yardımını alabilirsiniz. Annesi ve babasıyla bu şekilde vakit geçirmekte, hamuru yoğurmakta onun çok hoşuna gidecektir. Hamuru kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğurmaya devam edin. Sonra, yapacağınız renk sayısına göre hamuru parçalara bölün. Evde oyun hamuru yapımı sırasında gıda boyası kullanacaksanız, boyayı yavaş yavaş, hamura yedirerek dökün. Hepsini birden dökmeniz hamurun yapışkan bir hal almasına sebep olacaktır.

oyun hamuru yapan çocuklar

Oyun Hamurunun Pişirilmesi ve Saklanması

Eğer hamuru pişirmek isterseniz, hamurun içine 2 çorba kaşığı elma sirkesi eklemeniz yeterli. Hamur toparlanana kadar fırında kısık ateşte pişirdikten sonra, hamuru soğumaya alabilirsiniz. Soğuduktan sonra oynanmaya hazır olacaktır.

Hamurları oyun bittikten sonra hava almayan kaplar içinde saklamanız, daha geç sertleşmelerini sağlayacaktır. Ancak eninde sonunda hamur içindeki malzemeler dolayısıyla zaman içinde sertleşecektir. Bir miktar su ile hamuru tekrar yoğurduğunuz takdirde, kıvamını tekrar kazanacaktır. Ancak her su ile yoğurduğunuzda hamurların renginde bir miktar kayıp yaşanacaktır.

Yorum yapın