Mide Küçültme Ameliyatı – Mide Küçültme Ameliyatı Zararlı mı?

Zayıflamak ya da zayıf kalmak her insanın istediği bir şey. Ancak bazı insanlar için bu mümkün olmuyor. Her insanın bünyesi aynı olmadığı için bazı insanlar kolay bir şekilde zayıflarken bazıları zayıflamak bir tarafa sürekli kilo alıyorlar. İşte teknolojinin de ilerlemesiyle kolay yoldan zayıflamak isteyenler mide küçültme ameliyatı oluyorlar. Pek çok kişi tarafından kolay ve zahmetsiz bir ameliyat gibi görünse de ameliyat sonrasındaki süreç en az ameliyat kadar zorlu.

Mide Küçültme Ameliyatı Kolay mı?

Mide küçültme ameliyatı olmak isteyenlerin temel sorunu bir türlü zayıflayamamak. Bu insanlar için ameliyat en son seçenek. Çünkü öncesinde hem ilaç kullanarak hem de diyet yaparak zayıflama yollarını da denemiş oluyorlar. Bu yöntemlerden herhangi bir sonuç alamadıklarında ise son çare olarak ameliyata başvuruyorlar. Sağlık kuruluşları tarafından mide küçültme ameliyatları zahmetsiz ve oldukça kolay bir ameliyat gibi lanse edilmekte. Bunun sebebi ise hem fiziki hem de psikolojik olarak yıpranmış olan kilolu insanların ameliyat olmasını sağlamak. Bu bakımdan olayın ticari boyutunu da unutmamak gerek.

Mide küçültme ameliyatında hastanın midesinin büyük bir bölümü alınıyor ve mide bir tüp şekline getiriliyor. Kapasitesi küçülen mide eskisine oranla çok çabuk dolduğu için kişide de bir doygunluk yaratıyor. Bir başka deyişle kişi çok daha az yemek yemeye başlıyor. Bu yüzden de bir süre sonra ister istemez zayıflamaya başlıyor. Mide küçültme ameliyatı kısa yoldan zayıflamak için iyi bir seçenek gibi görünse de çoğu zaman başarısızlıkla da sonuçlanabiliyor.

Mide Küçültme Ameliyat Bazen Çözüm Değil

Mide küçültme ameliyatı olan insanların hayatlarının geri kalan kısmında zayıf kalacaklarının garantisini kimse vermiyor. Ameliyattan sonra son derece zayıflayan insanların ilerleyen zamanlarda yeniden kilo aldıkları ve hatta ameliyat öncesindeki hallerinde döndükleri bilinen bir gerçek. Bunun sebebi ise her bünyenin ameliyata aynı tepkiyi vermemesi. Küçültülen mide bir süre sonra yeniden büyümeye başlıyor.

Mide Küçültme Ameliyatı - Mide Küçültme Ameliyatı Zararlı mı?

Bu ameliyatı olan kişiler için asıl zorlu süreç ameliyattan sonra başlıyor. Ameliyat olduktan sonra hastanın belirli bir süre yediği her şeye dikkat etmesi gerekmekte. Baharatlı gıdalar, acı gıdalar ve en önemlisi alkol ve asitli gıdaların tüketilmemesi gerekiyor. Bununla birlikte ameliyat sonrası hastanın hareket etmesi de ciddi oranda kısıtlanıyor. Ameliyattan sonra yaklaşık olarak 1 ay boyunca ilaç kullanımı devam ediyor. Her ne kadar bu ameliyatın acısız ve çok kolay bir ameliyat olduğu anlatılsa da mide ameliyatı sırasında pek çok insanın hayatını kaybettiği de bilinmekte.

Mide küçültme ameliyatı olan kişiler en önce psikolojik olarak bir rahatlık yaşıyorlar. Zayıflamış olmak elbette büyük bir rahatlık sunuyor. Ancak çok şişman birinin ameliyat sonucunda kısa süre içerisinde zayıflaması vücudunda bulunan yağ ve et tabakalarının da sarkmasına sebep oluyor. Bu da hiç iyi olmayan bir görüntüye sebebiyet vermekte. Bu sebepten dolayı mide ameliyatı olup zayıflayan kişiler ileride estetik ameliyat da olup fazlalık olan yağ ve derilerden de kurtulma yolunu seçiyorlar.

Yorum yapın