Mevsimsel Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Mevsimsel saç dökülmesi, kadın veya erkek herkesin yaşadığı en önemli sorunlardan biridir. Kış ve yaz aylarında dökülme yaşanmazken yazdan kışa ve kıştan yaza geçerken saçlarda dökülmeler görülür. Çoğu insanı rahatsız eden bu durum aslında doğal bir sürecin parçasıdır. Bu dönemlerde yaşanan saç dökülmesi çok aşırıya kaçmadığı sürece herkesin yaşadığı, normal bir durumdur.

Bahar aylarında yaşanan saç dökülmesinin nedenleri

Mevsim geçişleri bedensel açıdan bir yenilenme sürecidir ve saçlarda da kendini yenilenme görülür. Mevsimsel saç dökülmesi normal bir durumdur ve en fazla 1-2 hafta sürer. Daha sonra yeni saçlar çıkar. Daha uzun süren saç dökülmeleri varsa ve dökülen saçlar tekrardan çıkmıyorsa farklı bir sebebi olabilir.

Erkeklerde aileden gelen faktörler saç dökülmesini etkileyebilir ama kadınlarda farklı bir rahatsızlık olabilir. Çok düşük kalorili diyetler, hızlı kilo verme veya eksik vitamin alımı saç dökülmesini doğrudan etkiler.

Mevsimsel dökülmeler nasıl önlenir?

Saç tipine göre şampuan ve bakım ürünleri seçilmesi daha doğrudur. Kuru saçlarda nem sağlayacak maskeler ve kremler tercih etmek saç dökülmesini azaltacaktır. Yağlı saç tipinde ise çam terebentin veya argan yağı gibi yağlar kullanmak saç dökülmesini azaltır. Mevsim geçişlerinden önceki dönemde beslenmeye ve vitamin alımına dikkat etmekte dökülmeyi oldukça azaltmaktadır. Aşırı bir saç dökülmesi mevcut ise bir uzmandan destek almak daha doğru olacaktır.

Saç dökülmesini durduracak bitkisel çözümler

Mevsimsel saç dökülmesi tedavi edilebilir bir durumdur. Mevsimsel saç dökülmelerini azaltmak için en ulaşılabilir ve doğal yöntem karanfildir. İstenilen dönemde kullanılabilir. Bir miktar karanfil çay şeklinde yapılıp kafa derisine uygulanmalıdır.

Başlangıçta fark görülene kadar uygulanmalı daha sonra haftada veya ayda bir yapılmalıdır. Bu yöntemin yanı sıra eczanelerden alınabilecek vitaminlerin saç derisine uygulanması saç dökülmesini büyük oranda azaltacaktır.

“Mevsimsel Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?” üzerine 2 yorum

 1. Geri izleme: Hande Kumsal
  • Merhabalar değerli okurumuz,

   Mevsimsel saç dökülmeleri genellikler ortalama bir ay ile bir buçuk ay sürebilmektedir. Aklınıza takılan herhangi bir soru – sorun olması halinde lütfen makalelerimizin altına sorunuzu hiç çekinmeden iletiniz. Mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

   bebekvekadinca.com

   Cevapla

Yorum yapın