Menopoz Döneminde Kilo Verme Yöntemi

Menopoz her kadının belli bir yaştan sonra yaşayacağı ve yumurta üretiminin sona erdiği olağan bir dönemdir. Genel olarak 50 ile 55 yaşları arasında başlayan menopoz dönemi bazı durumlarda erken ya da genç yaşlarda da oluşabilmektedir ve menopozun ne kadar süreceği de yaşınıza bağlı olarak değişebilmektedir. Menopoz döneminde kadınlar psikolojik sorunlar yaşarken aynı zamanda da kilo almaya başlamaktadır. Görünümlerinin bozulmasını istemeyen kadınlarsa bu yüzden bu dönemde menopoz diyeti yapmaktadırlar.

Menopoza Giren Kadınlar İçin Diyet Psikolojiye de İyi Gelmektedir

Menopoz diyeti bütün beslenme alışkanlıklarını kapsayan bir diyet olmalıdır. Birçok diyet listesinin yanı sıra beslenme düzenli olmalı ve kötü alışkınlıkları bırakmak gerekecektir. Menopoz diyeti istenmeyen kilo alımına engel olduğu gibi kadınlarda görünüm bozulmadığı gerekçesiyle psikolojik olarak da olumlu etkilere sahiptir.

Menopoz Diyeti İçin Öneriler

Menopoz diyeti yapılmaya başlandığında özellikle sigara ve alkol kullanımı da bırakmak ya da en aza indirgemek gerekmektedir. Diyet yapılırken sağlıklı bir şekilde yapılması da gerekecektir. Bunun yanı sıra kemik taraması, kan basıncı, kolesterol ve tansiyon durumunu sürekli kontrol ettirmek gerekecektir. Son olaraksa hayatı aktif bir şekilde yaşayarak moral bozmamak gerekmektedir.

Menopoza giren kadınlar için diyet listesi önerilerimiz ise aşağıda listelendiği gibidir.

Menopoz Diyeti Sabah Öğünleri

Menopoz diyeti boyunca kilo almaktan kaçınarak ve sağlıklı bir şekilde beslenilmesi gerekmektedir. Haftalık olarak bir diyet listesi önerecek olursak öncelikle sabah kahvaltılarında bir haftaya yayacak şekilde sabah kahvaltılarında mısır gevreği, bir dilim beyaz peynir, domates, salatalık, zeytin, bir yumurta ve çeşitli meyveler tercih edilebilir. İçecek olaraksa bir bardak olacak şekilde süt ya da taze sıkılmış meyve suyu tercih edilebilir. Son olarak beyaz ekmek yerine bir dilim kepekli ya da tahıllı ekmek tercihi yapmanız gerekecektir.

Menopoz Diyeti Ara Öğünleri

Menopoz diyeti yapılırken kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemekleri sonrasında ara öğünlerde bulundurulmalıdır. Böylece vücuda enerji verilerek aynı zamanda sık sık ve az yeme düşüncesinin doğruluğuna dayanarak bir diyet yapılmış olacaktır. Menopoz diyeti boyunca ara öğünlerde ananas, elma, şeftali, çilek gibi protein değeri yüksek meyveler tercih edilebilir. Bir bardak olacak şekilde süt, taze sıkılmış meyve suyu, domates suyu tercih edilebilir. Leblebi, fındık, fıstık bir avuç olacak şekilde tüketilebilir. Ara öğünlerde ekmek katiyen tercih edilmemelidir ancak simit tercihi de yapılabilir.

Menopoz Diyeti Öğle Yemeği Öğünleri

Menopoz diyetinde en dikkat edilmesi gereken öğünlerden olan öğle yemeği iş arasında, okulda ya da farklı bir yerde yendiğinden dikkat etmek zor olmaktadır. Ancak dışarıda olunsa dahi ne yenildiğine dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Öğle yemeğinde özellikle yeşil sebzeler olmak üzere, ıspanak, enginar, kabak, havuç barındıran yemekler ya da çorbalar tercih edilmelidir. Bu öğünde mercimek çorbası da iyi bir tercih olabilir. Aynı zamanda makarna, salata ya da meyve tercihi de menopoz diyeti öğle yemeği için tercih edilebilir. Ekmek ise mutlaka az miktarda ve kepek ekmeği olarak tercih edilmelidir.

Menopoz Diyeti Akşam Yemeği Öğünleri

Akşam yemekleri yenildikten sonra fazla hareket edilmediğinden direkt olarak kiloya etki eden öğünlerdir. Bu sebeple akşam yemekleri diğer öğünlere oranla daha besleyici ve daha hafif olması gerekmektedir. Zeytinyağlı sebze yemeklerine öncelik verilmesi gereken bu öğünde beyaz et tüketimi de sağlıklı olacaktır. Menopoz diyeti yapılırken akşam yemeği öğünlerinde fasulye yemekleri, salata, pirinç pilavı, barbunya tercih edilebilir. Öğle yemeğini fazla kaçırdıysanız eğer akşam yemeğinde menemen, bir dilim peynir, haşlanmış yumurta, zeytin, salatalık ve domates içerikli kahvaltı menüleri de tercih edilebilir. Bir dilim kepek ekmeği de tamamlayıcı olacaktır.

Yorum yapın