Menopoz Dönemi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Orta yaşlı kadınlar için son derece korkutucu bir dönem olan Menopoz dönemi; üreme yeteneklerinin tamamen kaybolduğu bir süreçtir. Adet kanamaları kesik kesiktir veya tamamen yok olur. Menopoz döneminde kadınlarda kemik erimesi sorunu başlar. Yaşlanma belirtileri hızla kendini gösterir. Bu açıdan bu sürecin hem psikolojik sorunları tetiklediği hem de fiziksel sorunları tetiklediği söylenebilir. Her kadın orta yaşı bitirip yaşlılığa adım attığında bu süreci yaşar. Menopoz olgusu, kadının üreme hayatının sonunu işaret eder bu nedenle psikolojik sorunlara yol açabilir. Kadın 12 ay adet görmediğinde postmenopozal kabul edilir. Kadınlar,  45 ila 55 yaşları arasında doğal olarak menopoz devrine girerler. Üreme sisteminde sorun olan kadınlarda bu yaş 40 olabilir.

Perimenopoz Nedir?                                   

Perimenopoz, bir kadının menstruasyon dönemlerinde düzensiz periyotlar geçirmesi veya  adet düzeninde akış değişiklikleri yaşaması durumudur. Adet döngülerinde düzensizlikler ortaya çıkar. Buna mukabil gece terlemesi, boğaz ağrıları, aşırı sinirlilik hali ,aşırı yorgunluk belirtileri kemik ağrıları sırt ağrıları ortaya çıkar. Kadının doğurganlığı 40 yaşlarında azalır ve 50 yaşından sonra hamilelik riskinin yüzde birin altında olduğu tahmin edilir. Bunun nedeni östrojen ve  progestojen hormonlarının çalışmayı bırakmasıdır.  Etinilöstradiol içeren yöntemlerin riskleri yaşla birlikte artar, özellikle de kadın 35 yaşın üzerinde sigara içiyorsa daha erken menopoz dönemine girer.

Menopozun Belirtileri

Menopoz belirtileri arasında sıcak basması ve gece terlemeleri, vücut ağrıları  kuru cilt, vajinal kuruluk, cinsel istekte azalma,  idrar sıklığı ve uyku güçlükleri yer alır. Bazı kadınlarda  saç büyümesi, kafa derisi ve kasık kılı incelmesi ve cilt değişiklikleri olabilir. Herkes semptomları rahatsız edici bulmayabilir ancak kadınların yaklaşık yüzde 60’ı 4-8 yıl boyunca hafif semptomlar geçirir.

Menopozun Psikolojik Belirtileri

Hormonal değişiklikler ve uyku yoksunluğu duygu-durum değişiklikleri ortaya çıkar. Kadınlarda, kaygı, sinirlilik, unutkanlık ve konsantrasyon eksikliği veya karar verme sorunları ortaya çıkar. Düşük östrojen seviyeleri, değişen ruh halleri, duyguları ve uykuyu düzenleyen bir kimyasal olan daha düşük serotonin seviyeleriyle ilişkilidir.

Menopoz Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorlar kadının adet döngüsüne, ne zaman adetten kesildiğine bakarak  menopoz teşhisi koyar. Tanı, bir kadının yumurtalıklarını cerrahi olarak çıkardığı zaman hemen konabilir. Bir kadının menopoz olduğunu teşhis için hormonal testler yaptırmak gerekli değildir. Ancak doktor, fiziksel değişikliklerin, doğal yaşlanmadan ziyade tiroid bozukluğu gibi bir hastalık belirtisine bağlı olup olmadığını kontrol etmek için test isteyebilir. Yüksek folikül uyarıcı hormon (FSH) ölçümü gibi tek bir hormon testi, peri-menopozun güvenilir bir göstergesi olmamaktadır, çünkü bu süre zarfında kadın hormon seviyeleri günden güne dalgalanır ve değişir. Bazı uygulayıcılar hormon seviyelerini belirlemek için tükürük testlerini tavsiye eder, sonucun doğru veya yararlı olacağına dair bir kanıt bulunmamaktadır. Kadınlar, sigarayı bırakmak, iyi beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve bazı rahatlama teknikleri kullanmak da dahil olmak üzere sağlıklarına dikkat etmeleri konusunda teşvik edilmelidir. Beslenme konusunda baharatlı yiyeceklerden, kafeinden ve alkolden uzak durmak bu sürecin rahat geçirilmesi için gereklidir.

 Menopoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Menopoz bir hastalık değil, kadınların doğal olarak belli bir yaşa geldiklerinde yaşadıkları bir süreçtir. Biraz da sancılı bir süreç olduğu için biyolojik ve psikolojik etkileri söz konusudur. Doktorlar, menopozu iyileştiremezler, sadece semptomları hafifletecek ilaçlar ve diyetler verirler. Kadın bu döneme girdiğinde adetten tamamen kesilir ve doğurganlık yeteneklerini kaybetmenin yanı sıra cinsel arzularını da tamamen olmasa da yitirir. Kemik erimesi, cinsel isteksizlik, yaşlanma ve ölüm korkuları gibi bir çok sonuçları vardır.

Yorum yapın