Kürtaj Hapı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kürtaj Hapı Hakkındaki En Önemli Sorular ve Doğru Bilinen Yanlışlar 2021

Kürtaj hapı cinsel birleşme sonrası istenmeyen gebeliği sonlandırmak için kullanılan mifepriston ve mizoprostol adlı etken maddeleri içerisinde bulunduran bir ilaçtır. Sağlık çalışanı tarafından hastanede verilen ilk hap olan mifepriston sonrasında vücut gebeliğin gelişimini sağlayan progesteron hormonunu bloke edecektir. Aynı zamanda antibiyotik kullanımı da yapılarak bu hapın etkisine destek olunur. İlk hap alındıktan sonra 6 ile 48 saat içerisinde ikinci hap olan mizoprostol alınmalıdır. İkinci hapsa rahmi boşaltmaya yaramaktadır. Bu hap sonrası çok ağrılı geçen birkaç saat içerisinde erken düşük gerçekleşmiş olur.

Kürtaj Hapının Etkisi Nedir?

Kürtaj hapları 10 hafta ve aşağısında bulunan gebeliklerde %90 seviyelerinde bir başarı oranına sahiptir. Eğer kürtaj sağlanamazsa daha fazla hap alınabilir ya da cerrahi yöntemlerle de kürtaj işlemi gerçekleştirilebilir.

Kürtaj Hapı Neden Kullanılır?

Birden çok kürtaj yöntemi bulunmaktadır. Ancak kürtaj hapıyla gerçekleştirilen kürtajlarda yalnız başına da gerçekleştirmek mümkün olduğundan ve cerrahi müdahaleye gerek duyulmadığından kürtaj hapı tercih sebebi olmaktadır.

Kürtaj Hapının Kişide Yarattığı His Nedir?

Kürtaj hapı kullananlarla yapılan araştırmalara göre bu tür yöntemle kürtaj yapılması düşük hissine yakın olarak nitelendirilmektedir. Hap kullanımından itibaren bel ağrıları ve kramplar, ağır kanamalar, mide bulantıları, kusma, ishal, baş ağrısı ve dönmesi, halsizlik ile ateşlenme durumu görülmektedir. Bu ağrıların hafifletilmesi içinse aspirin dışındaki tüm ağrı kesiciler kullanılabilmektedir. Aynı zamanda sıcak su torbası ya da sıcak bir duş sizi rahatlatabilmektedir.

Kürtaj Hapı Kullanımından Sonra Ne Olmaktadır?

Kişiden kişiye değişkenlik gösteren hap kullanım sonrası haller genellikle ikinci hap sonrası kendini belli etmektedir. İkinci hap kullanımından sonra bir iki gün boyunca halsizlik olacağından dinlenmek gerekecektir. Düşük tamamlandıktan sonraysa kramp ve kanamalar bir süre içerisinde sona erecektir. Bu süre içerisinde meme hassasiyeti oluşacağından rahat bir sütyen kullanımı ya da imkanınız varsa sütyen kullanmayabilirsiniz. İkinci hap kullanımından sonra bir gün içerisinde bulantı, kusma, ishal, ateş ya da ağrılar geçmiyorsa mutlaka bir sağlık çalışanına başvurmak gerekmektedir. Kürtaj sonrası kişiden kişiye farklı duygu karmaşaları yaşanabilir. Kötü duygular içerisindeyseniz mutlaka bir psikolog yardımı da almanız gerekecektir.

Kürtaj Hapı Regle Etki Eder mi?

Kürtaj hapı kullanımından ve düşükten sonra birkaç hafta boyunca kanama normal olacaktır. Bu sebeple kürtaj yeni bir regl döngüsü başlatacağından yaklaşık 2 ay içinde regl döngüsü de düzelecektir. Cinsel ilişkiye girme konusundaysa uzmanlara göre belirli bir zaman zarfı bulunmamakta ve kişi kendini hazır hissettiğinde cinsel birleşme yaşayabilmektedir. Kürtajdan sonra yeniden hamilelik yaşamak istemiyorsanız ve düzenli bir cinsel hayatınız varsa mutlaka bir doğum kontrol yöntemi uygulamalısınız.

Kürtaj Hapının Riskleri Var Mıdır?

Kürtaj hapı kontrollü düşük yapmak isteyen gebeler için en güvenli yöntemdir ancak her ilaçta olduğu gibi ciddi olmasa da küçük ve nadir görülen yan etkileri bulunmaktadır. Bu riskler arasında en önemli hapın etki etmemesi, gebeliğin sonlandırılamaması ve rahimde gebelik kalıntıları bulunmasıdır. Kanamaların uzun süre geçmemesi ve alerjik reaksiyon göstermesi gibi durumlarda ilaçlar yardımıyla hızlıca tedavi edilmektedir. Nadir görülen vakalardaysa bir saat içerisinde iki pedden fazlasını kullanma durumu, iki saatten uzun süren pıhtılaşmalar, uzun süren ağrılar, ishal, ateş, bulantı ve kusma durumu varsa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekecektir. Kürtaj hapı her ne kadar herkesin kullanabileceği kolay, hızlı ve güvenli bir düşük yöntemi olarak bilinse de kullanmadan önce mutlaka bir uzman hekime danışıp kürtaj yöntemini beraber belirlemeniz gerekmektedir.

Hakkında BebekVeKadinca

BebekVeKadinca
BebekVeKadinca.Com Sitesinin Yöneticisi, Türkiye'de Marka Olmak Amacıyla Yola Çıktık, Hadi Hayırlısı Diyelim. :) Okuduğunuz Yazılara Lütfen Yorum Bırakın, Gelişmemiz'de Katkınız Olsun.

İlginizi Çekebilir.

bipolar bozukluk

Bipolar Bozukluk Nedir? Hangi Yaşlarda Görülür?

Bipolar bozukluğun teşhis ve tedavisinde en önemli faktörlerden biri ruh durumundaki farklılıklrarın aniden olması ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir