Kolik Bebek Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Her bebek ağlar. Bir ihtiyacını dile getirebilmek için kullandığı bir dildir. Ancak bazen de farklı bir durumun habercisi olabilmektedir. Bu durumlardan biri ise kolik bebek olarak karşımıza çıkmaktadır. Kolik bebek, sağlıklı bir bebeğin çok sık aralıklar ile uzun süreli ağlaması ya da huzursuz olması durumudur.

Ebeveynler için kolay bir süreç değildir. Çok yakından ilgilenilmesi durumunda dahi bebek kendini rahat hissetmeyecektir.

Bir Bebeğin Kolik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Genellikle pek çok bebekte ilk ataklar yaklaşık 1,5 aylık iken en üst seviyeye ulaşmaktadır. Zaman içerisinde azalarak 3 aylık olduktan sonra ya da 4 aylık olması ile de büyük bir ölçüde de azalmış olmaktadır. Yeni doğan bir bebeğin bakımı kolay değilken kolik olması halinde de daha da zor olabilmektedir.

Bir bebeğin kolik olup olmadığı doktor tarafından yapılan detaylı bir muayene ile sorduğu sorulara aldığı yanıtlardan belli olmaktadır. En önemli nokta her şeyin detaylı bir şekilde anlatılmasıdır. Bunun yanı sıra vücudunun çeşitli yerlerinde kızarıklıklar olup olmadığı, iltihaplanma, alerji olup olmamasıdır. Rutinde yapılan bir laboratuvar testi bulunmamaktadır. Bebekte yapılan her şeye rağmen bir rahatlama olmuyor ve doktorun görüşü de alınarak da kolik bebek olduğuna karar verilmektedir.

Kolik Bebeğin Belirtileri Nelerdir?

Bebekler için normal bir gelişme dönemi incelendiği zaman ağlaması çok doğal bir durumdur. Ancak kolik olduğunun anlaşılabilmesi için en a üç hafta bebeğin çok yakından takip edilmesi gerekmektedir. Eğer bir hafta boyunca üç defa ve daha fazla uzun sürelere ağlıyor ise kolik olup olmadığından şüphelenilmektedir. En belirgin semptomlar huzursuzluk ile ağlamaktır. Ayrıca ağlaması azaldığında dahi kendini huzursuz hissetmeye devam etmektedir.

Kolik Bebek Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Kolik bebek tedavisinin temelinde bebeği rahatlatmak yatmaktadır. Bunun için farklı farklı müdahaleler yapılmaktadır. Bebeğin ihtiyacı olan desteğin sağlanması gerekmektedir. Aslında tedavi edilmeden de geçen bir durum olarak da bilinmektedir. Yalnızca ebeveynler için zor bir dönem olmaktadır. Hem bebek hem de ebeveynler için bu dönemi en kolay şekilde geçirilebilmesi amacı ile de stratejiler geliştirilmiştir. Her bebek birbirinden farklı tepkiler vermektedir. Bu nedenden dolayı sabırla ve teker teker denenmesi gerekmektedir. Hangi stratejilerin en iyi olduğuna karar verilmelidir. Böylelikle izlenmesi gereken yolda belirlenmiş olmaktadır.

Beslenmesine de çok dikkat edilmelidir. Yapılacak küçük değişikliklerin büyük etkisi olmaktadır. Yaşam tarzında yapılan değişiklikler ile de bu süreç atlatılmaktadır. En önemlisi ise geçici bir durum olduğu unutulmamalıdır. Umutsuz olmak yerine profesyonel destekler alınmalıdır.

Yorum yapın