Kış Mevsiminde Cildi Korumanın Yolları

Havaların kışa doğru tam gaz ilerlediği şu günlerde, ruhumuz gibi cildimizin de hassaslaşmasıyla ”alarm” pozisyonu almış bulunmaktayız. Kış mevsimi kadın, erkek ya da çocuk demeksizin herkesin cildine saldırmaya hazırlanıyor. Hal böyleyken bizim de biran önce gardımızı almamız yararımıza olacaktır.

Soğuk havanın cildimizde yarattığı etkinin cildi ne denli hırpalanmalara maruz bıraktığını birçoğumuz bizzat yaşayarak tecrübe etmişizdir. Elbette kışın gelişini engelleyemeyeceğimize göre (ki zaten böyle bir şeyi istemeyiz), yapmamız gereken cildimizi, kışın zararlı etkilerinden mümkün olduğunca korumak olacaktır. Peki, kış aylarında cilt bakımı nasıl olmalıdır?

  1. Nemlendirici Kullanmak: Pek tabii ki ilk akla gelen yöntemlerin başında cildi nemlendirecek krem ve losyonlar vardır. Bilindiği üzere cildi nemli tutmak, soğuk havanın yaratacağı hasarları en asgariye indirir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli husus, kullanılacak nemlendiricilerin mutlaka cilt tipine uygun seçilmesidir. Bu konuda gerekli bilgiye sahip değilseniz doktorunuzdan ya da bir güzellik uzmanından fikir almanız faydalı olacaktır.
  2. Güneş Koruyucu Kullanmak: Yaz mevsimi kadar kış mevsiminde de güneş ışınlarına direk maruz kalmak cildimizde ciddi hasarlara yol açabilir. Bu nedenle hava ne kadar soğuk olursa olsun güneş koruyucunuzu sürmeden dışarı çıkmamaya dikkat edin.
  3. Göz Çevresi ve Dudaklar: Kışın dudak ve göz çevresi gibi hassas bölgeler normalden çok daha fazla kurur ve yıpranırlar. Göz çevresi için bu amaçla üretilmiş göz bakım kremleri işinizi görecektir. Dudaklar için ise, kuruyup kabuklanmayı önleyen dudak kremleri son derece etkilidir.
  4. Rüzgara Karşı: Özellikle rüzgarlı, fırtınalı havalarda cildinizi mümkün olduğunca açıkta bırakmayacak (atkı, bere, eldiven, şal, kar maskesi gibi) giysilerle muhafaza edin.
  5. Hava Kirliliği: Kış aylarında hava kirliliği artış gösterdiğinden cildimiz bu kirliliğin etkisiyle daha çok yıpranmaya başlar. Akabinde de cilt kırışıklıkları ve erken yaşlanma gibi problemlerle karşı karşıya kalırız. Bundan korunmak için yapılabilecek en doğru şey cildi düzenli olarak temizleyerek gözenekleri kirden arındırmak olacaktır. Temiz ve sağlıklı bir cilt; kirden arındırılmış ve dengeli bir bakım uygulanarak cildin rahat nefes alımının sağlandığı bir cilttir.
  6. Yoğun ve Kalitesiz Makyaj malzemesi kullanmak: Cildin rahat nefes alması sadece kışın değil her mevsim için şarttır. Yoğun makyaj, gözenekleri tamamen tıkayarak cildi boğar. Sık sık makyaj kullanmanız gerekiyorsa mutlaka makyajdan önce koruyucu bir maske uygulayın ve gece uyumadan önce cildinizi derinlemesine temizleyip ardından nemlendiricinizi de uygulamayı unutmayın. Ayrıca kullandığınız tüm kozmetik malzemelerinin kaliteli olması da dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.
  7. Duş ve Sonrası: Duş esnasında ciltteki nem suyla birlikte akar gider. Kış mevsiminde cilt soğuk havanın da etkisiyle ciddi oranda nem kaybederken bir de duş esnasında doğal nemini tamamen yitirmesi pek de hoş olmayan cilt sorunlarına ve cildin elastikiyetini yitirmesine sebep olur. Bu problemleri yaşamamak için; duş süresini mümkün olduğunca kısa tutun ve ılık suyla yıkanın. Duş sonrasında ise; gliserin içeren bir losyonla tüm vücudunuzu nemlendirin.
  8. Beslenme: Kış mevsiminde cilt bakımını destekleyen besinlerle cildin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alarak ciltMevsim meyve ve sebzeleriyle cilt bakımı desteklenebilir. bakımına önemli bir katkı sunulabilir. Özellikle omega-3 desteği kışın ihtiyaç duyulan cilt bakımının etkisini arttırır. Bunun yanı sıra tahıllar, mevsim meyve ve sebzeleri de sağlıklı bir cilt için önem verilmesi gereken detaylardır.

Kış mevsiminde cilt bakımına dikkat edilmediği takdirde ciltte çatlamalar, kırışıklıklar, ve hatta cilt lekelerinin oluşumu da kaçınılmazdır. Cildi korumak adına rastgele ürünler kullanmaktan kaçınmalı, güvenilir markaların ürünleri kullanılmalı ve uzman tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Ayrıca alkol içeren kozmetiklerden uzak durulmalıdır. Zira alkol, cilt üzerindeki bakteriyel koruma tabakasını yok edip cildi savunmasız bırakır.

Bu bilgiler ışığında, kış boyunca yapılan bilinçli ve profesyonel bir bakımla, hava kirliliği ve soğuğa karşı mükemmel bir savunma sağlanmış olacak, cildiniz ihtiyacı olan tüm desteği kazanmış olacaktır.

 

Yorum yapın