Kestanenin Faydaları Nelerdir? Kestane Cilde Nasıl İyi Gelir?

Kestane 4 ila 5 metre uzunluğundaki ağaçlarda ve çoğunlukla ılık iklimlerde yetişen bir üründür. Ortaya çıkmak için sonbahar mevsimlerini bekler, soğuk kış günlerimizin değişmez yiyeceklerindendir. Kestane çok faydalı bir besin olmasına nazaran içerisinde yüksek kalori içeren bir besin türüdür. C, B1 ve B2 vitaminleri açısından oldukça varlıklıdır. Kestane faydaları bir diğeri de içeriğinden barındırdığı uçan yağ tipleriyle beraber protein, potasyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum gibi çok önemli mineral ve yapıları içerisinde bulundurmasıdır.

Kestanenin içerisinde bulundurduğu neredeyse her şey insan vücudu ve sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Öncelikle küçük çocukların büyüme çağlarında tüketmeleri şiddetle önerilir.

Kestanenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Soğuk kış gecelerinde sobanın üzerinde ya da sahilde gezerken seyyar satıcılardan aldığınız kestanenin cilde faydaları nedir bilmiyor musunuz? Haydi, gelin beraber bir göz gezdirelim.

Kestanede; Nişasta, protein, fosfor ve daha birçok B grubu vitaminleri ve mineralleri yer almaktadır. Bu nedenle hem doyurucu hem besin değeri yüksek hem de spor önceleri iyi bir enerji deposu şeklinde yararlı bir besindir. Farklı bir anlatım şekli ile 100 gram kestanenin içerisindeki kalori 160,34 gramdır. Karbonhidrat 3,2 gram. Protein 1,8 gram. Yağ ve 8 ila 10 gram arasında lif bulunmaktadır.

kestane kalori

Kestane Neye İyi Gelir?

Müthiş bir yapıya sahip olan kestane geçmiş çağlardan bu zamana kadar insanların yaşamlarında protein ve karbonhidrat bakımından çok önemli bir yer edinmiştir. Ayrıca kestanenin cilt içinde oldukça önemli bir bakım kaynağı olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Kestanenin yağı cildiniz için yumuşatıcı bir etkiye sahiptir. Canlı ve bebeksi bir yüze sahip olmak istiyorsanız kestane yağını mutlaka kullanmalısınız. Fakat aşırı kullanımlarda alerjiye yol açabilir.

Birçok rahatsızlığa meydan okuyan kestane;

  • Vücuda direnç ve enerji sağlar.
  • Varis ve basur rahatsızlıklarına bire birdir.
  • Kan akışını yoluna sokar ve hızlandırır.
  • İshale kesin çözümdür.
  • Karaciğer ve mide rahatsızlıklarına bire birdir.
  • Kabuklarının çıkarılıp kaynatılması ile ortaya çıkarılan ilaç ile rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
  • Ateş düşürücü özelliğine sahiptir.
  • Saç dökülmelerine iyi gelir.

Yorum yapın