Kardeşler Arasındaki Kıskançlıklarda Ebeveynlerin Yapması Gerekenler

Anne ve baba çocuklar için dünyanın en önemli insanlarıdır ve onların ilgisini paylaşmaktan hoşlanmazlar. Anne ve babasının ilgi odağı iken, bu ilgiyi yeni bir kardeşle paylaşmak zorunda kalan çocuk kardeşini kıskanmaya başlar. Kardeş kıskançlığı dünyanın her köşesinde ailelerin şikâyet ettikleri bir durumdur ve aile yaşantısını olumsuz şekilde etkiler.

Kardeşler Arasında Kıskançlığın Sebepleri

İki kardeş arasındaki yaş farklı iki yaş civarında ise, kardeş kıskançlığı pek fazla görülmez. Aradaki yaş farkı arttıkça, kıskançlık görülmesi sayısı artar. Durum kontrol altına alınmaz ise, zaman içerisinde kardeşler arasında daha derin sorunlar ortaya çıkabilir. Burada en büyük rol anne ve babaya aittir.

Ebeveynlerin yaptıkları en büyük hatalardan biri kardeşleri birbirleri ile karşılaştırmaktır. “Kardeşin senden ufak olduğu halde senden daha uslu”, “kardeşin senden küçük olduğu halde notları çok daha iyi” veya “kardeşin senden ufak olduğu halde odasını topluyor, sen toplamıyorsun” tarzı karşılaştırmalar faydadan çok zarar getirmekte ve kardeşler arasındaki ilişkinin de bozulmasına neden olabilmektedir.

Kardeşler Arasındaki Kıskançlığın Önüne Geçme Yöntemleri

Kardeş kıskançlığı daha oluşmadan önüne geçilebilecek bir durumdur. Ebeveynlerin, yeni çocukları olacağını anladıkları zaman büyük kardeş ile konuşup, hayatlarında nasıl değişimler olacağını ona anlatmaları, ufak çocuklarda bile çok işe yaramaktadır. Burada büyük kardeşe onu hala çok sevdiklerini ancak ufak kardeşlerinin çok ufak olduğu için onların ilgisi olmadan yaşayamayacağının anlatılması çok önemlidir. Küçük kardeş doğduktan sonra büyük kardeşe onunla ilgili sorumluluklar verilmesi de etkili yöntemlerden biridir. Bunun dışında aşağıdaki bilgilerden de faydalanmanız, kardeşler arasında sağlıklı bir ilişki kurulması için önemlidir;

  • Sadece anne ve babalar değil, amca, dayı, büyük anne, büyük baba gibi aile büyükleri de çocuklar arasındaki tartışma ve kavgalarda taraf, hâkim rolü üstlenmemelidir.
  • Kavga eden kardeşleri ayırmak için “o senin küçüğün” gibi yaklaşımlarla yaklaşılmamalı. Küçük olmak, küçük kardeşi haklı yapmaz. Bu durumda büyük kardeş, büyük olduğu için her durumda suçlu olacağını düşünür ve kardeşiyle arasındaki uçurum açılır.
  • Kavga eden kardeşlere “Kim başlattı?” diye sormayın. Bu sadece kavgalarına yeni bir boyut ekler. Üzerine kavga ettikleri durumla ilgili ikisine de eşit bir ceza/yaptırım uygulayın. Ve sorunu çözene kadar ikisinin de cezasının devam edeceğini söyleyerek, sorunlarını kendi başlarına çözmeye zorlayın.
  • Kardeşlerin kendi kıyafetlerini seçmelerine izin verilmelidir. Çocuklar kardeş oldukları için bir örnek veya uyumlu giyinmek istemeyebilirler.
  • Kardeşler arasında kavga ve tartışma olmayan zamanlarda ödüllendirme etkili bir yöntemdir. Ailenin bir arada yaptığı organizasyonlar daha da etkili olacaktır.
  • Aile ile ilgili bir karar verilirken, kardeşlerden birinin fikri alınıyorsa, diğerinin de alınmalıdır.
  • Doğum günü, yılbaşı, karne gibi zamanlarda alınan hediyeler eş değer olmalıdır.
  • Aile büyüklerinin büyük kardeşe veya ufak kardeşe cinsiyetlerinden dolayı farklı ilgi göstermeleri engellenmelidir.

Yorum yapın