Kalp Krizi Nedir? Nasıl Müdahale Edilir?

Dünyanın en çok öldüren nedenlerinden biri olan kalp krizi belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterir.

Türkiye’de ve dünyada en çok öldüren nedenlerden biri olan kalp krizinin ne zaman başlayacağı belli olmuyor. Bazı insanları dinlenirken bazı insanları ise çalışırken yakalayan kalp krizi, yaşama karşı ciddi bir tehdit oluşturuyor. Birçok faktörün etkilediği kalp krizi günümüzde genç yaşlı ayrımı yapmaksızın insanları etkileyebiliyor. Genetik nedenlerin yanı sıra birçok faktör kalp krizinin altında yatan sebeplerden olabilir.

Kalp kaslarının sıkışması sonucu koroner olarak adlandırılan damarlar kalbe yeterli besin ve oksijeni taşıyamaz. Bu durumun sonucunda kalp kasları kasılır ve kriz oluşur, ilk 20 dakikanın ardından kalp dokuları ölmeye ve tekrar işlevsel olamayacak hale gelir.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Ne zaman ortaya çıkacağı belli olmayan krizi atlatanlar belritileri genellikle göğüs ağrısı şeklinde tanımlıyor. Bu ağrı göğsün orta bölgesinde başlayan ve giderek yayılan bir ağrı şeklinde ortaya çıkıyor. Sadece göğüs ağrısı şeklinde kendini göstermeyen kalp krizi çenede, karnın üst kısmında veya midede de kendini gösterebiliyor. Hatta bazı durumlarda kriz geçirdiğini anlamayan bireyler diş ağrısı sebebiyle diş hekimlerinin yolunu tutabiliyor.

Vücutta ortaya çıkan ağrılara genellikle başka belirtiler eşlik ediyor. Kriz geçirenler nefes darlığı, mide bulantısı, ciltte solgunluk ve soğuk terleme belirtileri de gösterebiliyor. Kalp krizinden şüphelenildiği anda doktora başvurulması hayati önem taşımakla beraber bazı nadir durumlarda ağrı olmadan diğer belirtiler de kalp krizine işaret ediyor olabilir.

Kriz Geçiren Bir Kişiye Nasıl Müdahale Edilir?

Kalp krizinde görülen kayıpların büyük kısmı hastane yolunda gerçekleşmektedir. Kriz geçiren hastalar için ilk 20 dakika büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda kriz geçiren hastaların kalp uzmanı ve koroner yoğun bakım ünitesi bulunan tam teşekküllü hastaneye 20 dakika içerisinde yetiştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Kriz geçirdiğinden şüphelenilen bireylere hastane yolunda dil altı olarak tabir edilen ilacın verilmesi önemlidir. Yine aynı şekilde olabildiğince oksijen alması sağlanmalı, etrafın açık olması da büyük önem taşır. Krizi geçiren birey kan ve kalp sağlığı için 45 derecelik açıyla uzanır konumda tutulmalıdır

Hastaneye yetiştirilen hastanın yapılan tetkikler sonucu kalp krizi geçirdiği netleştiği takdirde uzmanlar tarafından gerekli müdahaleler yapılır. Bu çerçevede uygulanacak tedavi koroner yoğun bakım ünitesinde gerçekleşir. Kalp krizine karşı zamanında yapılan müdahale sayesinde ölümler yüzde 30 oranında azalır.

Kalp Krizi Riskini Artıran Faktörler Nelerdir?

Koroner hastalıklar için geçerli risk faktörleri kalp krizi için de geçerlidir. Sigaranın kalp hastalıkları riskini artırdığı kesin bir faktör olarak ortaya konmuştur. Bununla beraber ailede 55 yaş öncesi kalp rahatsızlığı geçirmiş birinin olması potansiyel kalp hastası olunabileceğini belirten faktörlerden biridir. Bunlarla beraber diyabet, aşırı kilo, tansiyon, düşük ve yüksek kolestrol de etkenler arasında yer alır. En önemli faktörlerden biri de stresli yaşamdır.

Yorum yapın