Gebelik Hesaplama: Detaylı Hamilelik Hesaplama Yöntemleri

Çocuk sahibi olacaklarını öğrenmek çiftlerin yaşadıkları en büyük heyecanlardandır. Anne adayları, hamile olduklarını öğrendikten sonra çeşitli yöntemlerle kaç aylık hamileyim? sorusuna yanıt arayarak çocuklarına ne zaman kavuşacaklarını hesaplamaya çalışırlar.  Bu tatlı heyecan içerisinde hem anne hem de baba farklı hatalar yapmakta ve ortaya yanlış sonuçlar çıkabilmektedir.

Farklı yöntemler kullanılarak hesaplanmaya çalışılan gebeliğin başlangıç tarihi ve çocuğun kaç haftalık olduğu bilgisini doğru olarak hesaplamak maalesef çok mümkün değildir.Genel olarak kullanılan yöntem kadının adet tarihleri üzerine kurgulansa da bu yöntem tam bir doğruluk vermez. Bunun sebebi kadının döllenme tarihinin adet tarihinden 15 gün sonrası olmasıdır. Hesap yöntemleri sadece yaklaşık bir sonuç verebilmektedir.

Negele Yöntemi

En çok kullanılan ve en hatalı yöntem, adet tarihinden sonraki günün esas alınmasıdır. Ancak, bu hesaplama doğru sonuçlar vermez. Kafasında kaç aylık hamileyim sorusu olan anne adaylarının kullanabileceği birkaç farklı hesaplama çeşidi vardır. Bunlardan en çok kullanılanı, oldukça basit bir yöntem olan “Negele” yöntemidir. Bu yöntemle çocuğun doğacağı tarih birkaç gün sapma ile tespit edilebilmektedir.

Negele yönteminden anne adayı son adet tarihinin ilk gününü kullanarak hesap yapar. Bugüne 7 gün ekledikten sonra bu tarihten 3 ay geri gider ve sonra 1 yıl eklerse, çocuğun tahmini doğum tarihine ulaşılır.

Bu yöntem her kaç aylık hamileyim sorusunu soran anne adayında işe yaramamaktadır. Adetlerinde düzensizlik yaşayan anne adaylarının doğum yapacakları tarihi bu yöntemle kestirmek zor hatta imkânsız olabilmektedir.

Hamile olan ancak kafasında hâlâ “kaç aylık hamileyim” sorusu bulunan anne adayları ve babalar için en güvenilir yöntem ultrasondur. Hamileliğin ilk aylarında çekilen ultrasonda fetüsün baş çapı ve bacak boyları ölçülerek kaç haftalık olduğu kesin bir şekilde tespit edilebilir. Ultrason sırasında fetüsün genel sağlık durumu ve olası sıkıntılarla ilgili bilgi de edinilebilmektedir.

Hamilelikte Takvim

Hamilelikte hafta ve aylar, takvim ile aynıdır. Buna doğacak çocuk hamile kalınan günün üzerinden geçen süreye göre;

  • 4-7 hafta arası 1 aylık,
  • haftanın ilk gününden 11.haftanın son gününe kadar 2 aylık,
  • haftanın ilk gününden 15.haftanın son gününe kadar 3 aylık,
  • haftanın ilk gününden 19.haftanın son gününe kadar 4 aylık,
  • haftanın ilk gününden 23.haftanın son gününe kadar 5 aylık,
  • haftanın ilk gününden 27.haftanın son gününe kadar 6 aylık,
  • haftanın ilk gününden 31.haftanın son gününe kadar 7 aylık,
  • haftanın ilk gününden 35.haftanın son gününe kadar 8 aylık,
  • haftanın ilk gününden doğumun olduğu güne kadar ise 9 aylık olarak kabul edilir.

Hamilelik süreci ve çocuğun boy kilosu ve doğacağı tarih anne adayının çevresi, genel sağlığı ve beslenmesiyle direkt olarak bağlantılıdır. Bundan dolayı, her anne farklı olaylar tecrübe edebilmektedir.

Yorum yapın