İlk Gece Korkusu Yaşayanlar Bu Korkuyu Aşmak İçin Ne Yapmalı?

Cinsellik toplumumuzda çok konuşulmasa da sosyal ve aile hayatının önemli bir parçası. Mutlu ve huzurlu bir beraberliğin yolu, iki tarafında tatmin olabildiği sağlıklı bir cinsel hayattan geçiyor. Cinsel hayatlarında mutluluğu yakalayamayan çiftler, başka konularda da fikir ayrılığı yaşamaya başlıyor ve evlilikler boşanmalarla sonuçlanabiliyor.

Evliliklerde cinsellikle ilgili yaşanan problemlerden en yaygını ise ilk gece korkusu. İlk gece korkusu hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir durum ancak kadınlarda daha sık görülüyor ve psikolojik etkileri daha yoğun oluyor. Korkuların temel noktaları toplumsal normların erkek ve kadın için çizdiği rollerden kaynaklanmaktadır.

İnsanlar Neden İlk Gece Korkusu Duyar?

İlk gece korkusu çeşitli sebeplerle oluşabiliyor. Erkek ve kadınlar farklı sebeplerle ilk gece korkusu duyarlar. Kadınların ilk gece korkusu duyma sebepleri;

  • Yetersiz cinsel eğitim.
  • Aile büyükleri tarafından olumsuz tecrübelerin paylaşılması.
  • Büyütülme biçimi.
  • Geçmişte yaşanan taciz, tecavüz gibi olaylar.
  • Hamile kalma korkusun.
  • Partnere duyulan güvensizlik.
  • Aile içi şiddete maruz kalma.

Erkeklerde ise;

  • Deneyimsizlik ve bilgisizlik.
  • Performans kaygısı.

Olarak sıralanabilir. Kadınların korkuları daha çok incinecekleri ve canlarının yanacağı üzerineyken, erkeklerde ise kendisini gerçek bir erkek olarak ispat edememe korkusu ağır basmaktadır. Çocukluk ve gençlik döneminde doğru eğitim ve yönlendirme ile önüne geçilebilecek bu önemli sorun, yetişkinlik döneminde çözülmesi zor bir hal alabilmektedir.

İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

İlk cinsel birliktelik herkes için önemlidir. Bununla ilgili korkunuz, şüpheniz var ise, mutlaka partnerinizle bunu paylaşın. Tarafların birbirlerine karşı açık, anlayışlı ve sakin davranması ve zorlamaması ilk gece korkusunun yenilmesi için çok önemlidir. Unutmayın, ilk beraberliğinizi ilk gecenizde yaşamak zorunda değilsiniz.

Bu konuşma ile partnerinizle olan karşılıklı güvenin gelişmesine yardımcı olacağı gibi, karşılıklı beklentilerin ortaya konması açısından da önemlidir. Cinselliğin acı veren kısımlarından ziyade sevgi ve beraber olma taraflarına odaklanmaya çalışın. Hızlı olmaya çalışmayın. Kendinize ve partnerinize birbirinizin vücutlarını tanımak için zaman tanıyın. Ön sevişmeye vakit ayırın.

Toplum ve ailenin ne düşüneceğine odaklanmak iki tarafı da gereksiz strese sokacaktır. Cinsel birliktelik fizyolojik bir ihtiyaçtır ve iki kişi arasında gerçekleşir. Aranızdaki geçenleri başkaları ile paylaşmak her şeyi hem sizin için hem partneriniz daha kötü hale getirecektir. Bunun yanında porno filmlerden uzak durun, birbirinize karşı kırıcı ve saygısız davranmayın.

Tüm çabalarınıza rağmen ilk gece korkusu hala devam ediyorsa profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Bu utanılacak bir şey değil.

Yorum yapın