Hindistan Cevizi Yağı İle Saç, Cilt Bakımı

Hindistan cevizi yağı, cilt bakımında sıklıkla kullanılan, kırışıklıkları gidermeye yarayan, cildin nemlenmesini sağlayan, cilt, dudak bakımında kullanılan ve saça iyi gelen yağlardan biridir. Sivilce tedavisi için de kullanılan hindistan cevizi yağı cilt lekelerini yok etmeye ve cildi beyazlatmaya da yaramaktadır. Ayriyeten Hindistan cevizi yağının cilde faydaları cildi onarmak, hücreleri yenilemek, egzama hastalığını yok etmek, göz altı kırışıklıklarını önlemek, gözde oluşan morlukları önlemek, sivilce oluşumunu önlemek, saç bakımına fayda sağlamak ve kirpik bakımında kullanılması olarak sıralanabilir. Ancak Hindistan cevizi yağı kullanılırken cilt türünüze göre kullanmanız gerekmektedir. Kuru ciltlerde yağ direkt olarak kullanılması gerekirken yağlı ciltlerdeyse yağın sızması kullanılmalıdır.

Hindistan Cevizi Yağıyla Yüz maskesi

Etkili ve olumlu sonuç veren cilt maskelerinden olan hindistan cevizi yağıyla yapılan cilt maskesi için ihtiyacınız olan şey hindistan cevizi yağıyla birlikte aynı miktarda kabartma tozudur. İki malzemeyi birlikte karıştırıp temizlenmiş ve makyajsız olan yüz bölgesinde dudak ve gözler hariç kullanıldığında sivilceleri önlemektedir. Maske yapıldıktan sonra 15 dakika bekletilerek yüzünüzü ılık suyla temizlemelisiniz.

Bal Ve Limonlu Yüz Maskesi

Bir kaşık Hindistan cevizi yağına, iki kaşık bal ve bir miktar limon suyu damlatıp bir süre karıştırdıktan sonra yüz bölgesine uygulanan maskeyi 10 dakika bekletip temizlemek gerekiyor. Bu maskeyse gözeneklere nüfuz ederek cildi sıkılaştırırken yumuşak olmasını da sağlamaktadır.

Zerdeçal Ve Muz Karışımlı Yüz Maskesi

Bir tutam zerdeçal ve yarım muza, bir kaşık kadar hindistan cevizi yağı karıştırılarak elde edilen maskeyi yüz bölgesinde uygulayıp 15 dakika beklendikten sonra soğuk suyla temizlemek gerekiyor. Sivilceleri yok eden ve oluşmasını engelleyen bu maske en çok tercih edilen Hindistan cevizi yağı maskelerindendir.

Avokado karışımlı yüz maskesi

Avokado karışımlı Hindistan cevizi yağı maskesi hazırlanırken yarım adet avokadoyla birlikte bir kaşık bal ve iki kaşık Hindistan cevizi yağı kullanılmalıdır. Avokadonun ezilmesinden sonra diğer malzemelerde eklenerek karıştırılan maske cilde uygulanıp 15 dakika beklenildikten sonra temizlenmesi gerekmektedir. Hücreleri yenilemeye, cildi beslemeye ve cildi canlandırmaya yaramaktadır.

Ölü Hücreleri Yok Eden Maske

hindistan cevizi yağı maskesi

Cildinizin her bölgesinde ölü hücreleri yok etmeye yarayan bu hindistan cevizi yağı maskesini yapmak için bir kaşık esmer şeker ve üç kaşık hindistan cevizi yağı gerekmektedir. Malzemeler bir kabın içerisinde kıvama gelene kadar karıştırıldıktan sonra cilde baskı yapmadan uygulanıp 20 ile 25 dakika beklenmelidir. Ardından ılık suyla temizlenmesi gereken maske düzenli kullanıldığında cildi ölü hücrelerden tamamen arındırarak canlı görünmesini sağlayacaktır.

 

Makyaj Temizlik Kürü

cilt bakımı

Hindistan cevizi yağının cilde birçok faydasının bulunmasının yanı sıra makyaj temizliği yaparken de kullanılmaktadır. Yarım bardak Hindistan cevizi yağıyla birlikte bir miktar zeytin yağı ve badem yağı karıştırılarak makyaj temizleme işleminden önce yüz bölgesinde uygulamak gerekiyor. İşlem düzenli yapıldığında makyajın yüzde bıraktığı zararlı etkilerin yok edilmesini sağlamaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Maskesi

hindistan cevizi yağı saç maskesi

Saçlarda da ölü hücreleri yok etme ve saç derisini yenileme etkisine sahip olan hindistan cevizi yağı saç maskesi, bir yumurta akı ve aynı oranda bal ile karıştırılarak saç maskesi yapılmaktadır. Malzemeleri kıvamını bulana kadar karıştırdıktan sonra nemli olmayan saça ve saç diplerine yedirerek masaj yapacak şekilde kullanılmalıdır. Ardından saçlarınıza bone takarak uzun süre beklemeniz gerekecektir. Geceleri uyumadan önce yaparak uyku sırasında bekletmek iyi bir tercih olabilir daha sonra saçların iyice durulanması gerekecektir. Her gece aynı işlem yapıldığında uzun vadede saçlara sağlıklı etkiler kazandıracaktır.

Yorum yapın