Hamilelikte Cinsel İlişkiye Kaçıncı Aydan Sonra Ara Verilmeli?

Hamilelik dönemi anne adayı için heyecan dolu ve meşakkatli bir süreçtir. Bu dönemde birçok konu merak edilir ve merak edilen konulardan biri de cinsel yaşamdır. Özellikle ilk defa anne ve baba olacak adaylar gebelik döneminde daha endişeli olurlar. Bazı anne ve baba adayları cinsel yaşamın anne karnındaki bebeğe zarar verebileceğine inanır. Bebek mucizevi olarak anne karnında dışarıdan gelebilecek zararlara karşı koruma altındadır.

Hamilelik dönemi sağlıklı bir şekilde devam ediyorsa hamilelikte cinsel ilişki‘nin hiçbir dönem sakıncası bulunmamaktadır. Bazen gecikmiş doğumlarda bile uzmanlar çiftlere cinsel birliktelik önermektedir. Dolayısı ile hamilelik döneminde cinsel yaşamı kısıtlayıcı etken hamileliğin kaçıncı haftada ya da ayda olduğu değildir. Hamilelik döneminde cinsel yaşamı kısıtlayan etken gebeliğin sağlıklı ilerleyip ilerlemediği, anne karnındaki bebeğin durumudur.

Eğer erken doğum, düşük, kanama ya da enfeksiyon gibi problemler söz konusu ise hamilelikte cinsel yaşama yasaklama getirilebilir. Tüm bunların yanı sıra cinsel pozisyonlar da önemlidir. Hamilelik döneminde özellikle pozisyon anne karnındaki bebeğe baskı uygulamayacak şekilde olmalıdır. Baba adayının daha yumuşak olması önemli bir ayrıntıdır. Bu tür konulara dikkat edildiği sürece cinsel yaşam doğum gerçekleşene kadar sağlıklı bir şekilde devam edebilir. Gebeliğin son ayında anne adayının karnının oldukça büyümesi rahme baskıyı arttırabilir. Ayrıca sırt ve bel ağrıları da yaşanabilir. Dolayısı ile bu tür ağrılardan kaçınmak için cinsel yaşam sıklı azaltılabilir.

Hamilelikte Cinsel Yaşam Hangi Sıklıkta Olmalıdır?

Hamilelik döneminde cinsel birliktelik aslında tamamen anne adayının ruh hali ile alakalıdır. Çünkü hamilelik döneminde anne adayı fiziksel değişimlere maruz kaldığı gibi psikolojik olarak da birçok değişime maruz kalabilir. Psikolojik olarak cinsellikte soğuma ve isteksizlik yaşayabilir. Özellikle hamileliğin ilk 2 ve son 2 ayında bebeğe zarar verme korkusu ile cinsellikten uzaklaşabilir.

Hamilelikte Cinsellik Bebeğe Zarar Verir mi ?

Hamilelik döneminde cinsel birliktelik anne karnındaki bebek için kesinlikle zararlı değildir. Çünkü bebek anne karnında amnion olarak adlandırılan bir sıvı ile korunma altına alınmıştır.

Hamilelikte Cinsel Yaşamın Yasak Olacağı Durumlar Nelerdir ?

  • Anne adayında düşük riski ve tekrarlayan düşük söz konusuysa
  • Anne adayında vajinal enfeksiyon varsa
  • Baba adayında enfeksiyon söz konusuysa
  • Erken doğum riski varsa
  • Amniyon zarında yırtıklık, amnion sıvısının erken boşalması gibi durumlarda cinsel birliktelik sakıncalı olabilir.

Ayrıca anne daha önce erken doğum yapmışsa ya da çoğul gebelik yaşanmamışsa ve yaşıyorsa doktor tarafından cinsel birliktelik için yasaklama getirilebilir. Tüp bebek tedavisi ile gebe kalan kadınlarda yine gebeliğin ilk 3 ayı birliktelik önerilmez. Bu faktörlerin haricinde anne adayı kendini iyi hissettiği sürece gebelik boyunca cinsellik için hiçbir kısıtlama söz konusu değildir.

Yorum yapın