Hamilelikte Bel Fıtığı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelik döneminde hızlı kilo alımıyla beraber ortaya çıkabilen bel fıtığı şiddetli ağrılara yol açabilir.

Omurgada yer alan diskler çeşitli sebeplere bağlı olarak yıpranır ve sinirleri sıkıştırır. Sinirlerin sıkışmasıyla beraber bel fıtığı oluşur. Bazı durumlarda zaman içerisinde kendiliğinden geçebilen bu rahatsızlık bazı durumlarda ameliyat gerektirebilir. Bel bölgesinde ağrıya yol açan rahatsızlık kimi durumlarda bacağa da vurabilir. Hamilelikte bel fıtığı hızlı kilo alımıyla beraber tetiklenebilir. Normal şartlar altında her iki bacağın dengeleyebileceği şekilde alınan kilolar çeşitli faktörler nedeniyle fıtık oluşuma yol açabilir.

Hamilelik Bel Fıtığı Riskini Artırır Mı?

Hamilelik dönemine giren kadınlarda bel ağrıları görülmesi normaldir. Gebelik sürecinde alınan kilolar ve bele binen yük fıtık keselerinde de artışa yol açarak bu rahatsızlığı tetikleyebilir. Kadınların hamilelik döneminde eklem yumuşamalarına yol açan progesteron hormonunu daha fazla salgıladığı düşünüldüğünde bel fıtığı riskinin artacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Hamilelikte Bel Fıtığı Belirtileri

Gebelik sürecinde olan kadınlarda görülen bel fıtığı belirtileri normal bir insanda görülen bel fıtığı belirtileriyle hemen hemen aynıdır. Bu belirtiler kendilerini belde ve bacaklarda ağrı, bacaklarda uyuşma veya güçsüzlük olarak gösterir. Hastalığın ilerleyen safhalarında ise altını ıslatma, dışkı yaparken zorluk çekmek ve kaslarda güçsüzlük olarak ortaya çıkar.

Bel Fıtığı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hastalık her ne kadar yaşam kalitesine olumsuz etki etse de bebek gelişimine yönelik herhangi bir risk taşımaz. Bel fıtığın olan anne adayları şiddetli ağrı çekseler de bebek sağlıklı şekilde gelişimini tamamlayarak dünyaya gelir. Ancak hamilelik döneminde kullanılması sakıncalı olan ağrı kesici ve diğer ilaçlar nedeniyle anne zor ve diğerlerine nazaran ağrılı bir gebelik dönemi geçirebilir. Gebelik döneminde kullanılan bazı ilaçlar plesentadan gelişmekte olan bebeğe geçebileceği için bebek bu ilaçlardan olumsuz olarak etkilenebilir.

Hamilelik döneminde bel fıtığı ameliyatı risk doğurabileceği için önerilmez ve acil durumlar dışında uygulanmaz. Bunlarla beraber bu dönemdeki kadınlar için fizik tedavi, kimi durumda hafif ağrı kesiciler ve çok nadir olarak epidural steroid enjeksiyonu yöntemleri uygulanabilir.

Bel Fıtığı Olan Hamileler Nelere Dikkat Etmeli?

Gebelik döneminde bel fıtığı riski taşıyan kadınların uzun süre hareketsiz kalmaması ve hafif egzersizler yapması önerilir. Gebelikte ağırlık kaldırmanın zararları olduğu gibi bu bel fıtığı açısından da riskler taşıdığı için bundan uzak durulmalıdır. Bel fıtığı olan hamileler ani hareketlerden kaçınması gerektiği gibi yaşamlarında da ufak bir takım değişikliklerle bu hastalığa karşı dikkat edebilirler. Hamilelik döneminde aşırı kiloya yol açacak şekilde beslenmekten uzak durulmalı, yatak için yumuşak yastıklar, oturmak için derin ve yumuşak olmayan koltukları tercih etmelidirler. Bu dönemde olan kadınların ayrıca topuklu ayakkabı giymemesi de tavsiye edilir.

Yorum yapın