Hamilelikte Adet Görmek Mümkün mü?

Her durumda görülmemekle birlikte, hamilelikte adet görebilen bazı anne adaylarının olduğu bilinmektedir. Bu durum oldukça normal olmasının yanı sıra, bazı durumlarda dikkat edilmesi gereken unsurları da beraberinde getirir. Toplumumuz hamileyken adet olunur mu sorusunun cevabını merak etmektedir. Bu durum her gebelikte görülmez fakat görüldüğü durumlar da olmaktadır.

Hamilelikte Üstüne Görme Nedir?

Hamile kadınların, hamile olduklarını fark ettikten hemen sonra gerçekleşen kanama olaylarına üstüne görme adı verilir. Bu durum kişilerin son adet tarihinden sonra periyodik olarak gerçekleşebilen bir çeşit kanamadır. Fakat birçok uzmana göre hamilelikte oluşan kanamaların nedeni adet kanamasına bağlı değildir.

Hamileyken adet olunur mu sorusuna verilebilecek en doğru cevap, kanamaların adet nedeniyle olmaması yönünde olabilir. Anne rahmine yerleşen bebek zamanla boy ve kilo olarak gelişim gösterdiğinden dolayı, anne karnında kendine yer bulması için bölgede bulunan damarları hareket ettirir. Bu durum da hafif kanamalara sebep olabilir.

Hamilelikte Yaşanan Kanama Durumlarının Ciddi Etkileri Var Mıdır?

Hamilelik döneminde oluşan kanamalar farklı nedenlere bağlı olarak yorumlanabilir. Farklı nedenlere bağlı olarak gelişen kanamalarda;

  • Anne rahmine düşen embriyonun rahme tutunmasını engelleyen bazı etkenler oluşabilir. Bu durumda düşük olayı gerçekleşir.
  • Kişilerde genetik olarak var olan rahim yara ve lezyonları farklı kanamalara sebep olabilir.
  • Rahimde gerçekleşen servikal enfeksiyon kanaması da, gebelikte karşılaşılan kanamalar arasında yer almaktadır.
  • Üstüne görme kanaması da hamileliğin ilk haftalarında anne adayları arasında sık rastlanan durumlardan biridir.

Bu gibi nedenlere bağlı kanamalar hamile kadınlar arasında sık sık görülen durumlar arasındadır. Özellikle yukarıda belirtilen nedenlere bağlı olarak gelişen kanamalar hamileyken adet olunur mu sorusuna verilebilecek en yaygın durumlardır.

Bu Gibi Durumlarda Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Her hamilelik kanaması ciddi ve sorunlara neden olacak kanamalar değildir. Özellikle üstüne görme olarak adlandırılan kanamalar hamileliğin ilk haftalarında yaygın şekilde görülür. Ancak ilerleyen zamanlarda kanamalar daha şiddetli ve kasık ağrılarıyla beraber oluşuyorsa düşük yapma ihtimaline karşın en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi tavsiye edilmektedir.

Yorum yapın