Hamileliğin Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Çocuk sahibi olmayı planlayan kadınlar için hamile olduklarını öğrenmek büyük heyecan verir. Sadece kadınlar değil eşleri de bu heyecana ortak olurlar. Hamile olunup olunmadığını öğrenmek için büyük bir merak duyulur. Elbette hamilelik belirtileri arasında en bilineni regl döneminin gecikmesidir. Fakat her kadının regli düzenli olmadığı için diğer belirtileri de göz önünde bulundurmak gerekir.

Adet dönemlerini takip etmeyen ya da adet dönemleri değişiklik gösterenler için ne zaman regl olacağını bilmek sorundur. Bu durumda erken hamilelik belirtileri takip edilebilir. Fakat bütün kadınlarda aynı belirtiler ortaya çıkmaz. Hamile olup olunup olunmadığını öğrenmenin en kesin yolu hamilelik testi yaptırmaktan geçer.

En Yaygın Hamilelik Belirtileri

Hamilelik belirtileri kadınların hepsinde aynı olmamakla birlikte bazıları oldukça yaygındır. Bu yüzden hamilelik testi yaptırmadan da belirtiler göz önünde bulundurulabilir. Genel olarak karşılaşılan gebelik belirtileri ise şunlardır:

  • Adet gecikmesi: Hamilelik süresince adet olunmaz. Fakat adet gecikmesinin hamilelik belirtileri sayılması için en az bir haftalık bir gecikme olması gerekir.
  • Göğüs uçları: Hamilelikle birlikte göğüsler dolgunlaşmaya başlar. Hassasiyet artar ve göğüslerde karıncalanma, şiddetli ağrı oluşabilir. Göğüs uçlarındaki kahverengi halka her geçen gün daha belirginleşir ve koyu renk alır.
  • Bayılma, baş dönmesi: Diğer belirtilerle birlikte yorgunluk, başka hastalık da yoksa ilk haftadan itibaren baş dönmesi, bayılma yaşanabilir.
  • Yorgunluk, halsizlik: Hamilelik belirtileri arasında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Genellikle 4. aya kadar yorgunluk hissi devam eder. Sonrasında anne adayı daha enerjik olmaya başlar.
  • Mide bulantısı: Yaygın belirtilerden birisi olup genellikle ilk üç ay boyunca devam eder. Döllenmeden hemen sonra gerek mide bulantısı gerekse kusma görülmeye başlayabilir.
  • Aşerme, koku hassasiyeti: Çeşitli kokulara karşı tiksinti olabilir. Sürekli farklı yiyeceklere aşerme oluşabilir. Bunların her birisi hamilelik belirtisi olabilir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Hamilelik belirtileri genellikle en erken 4 – 5 haftada ortaya çıkar. Adet gecikmesi anne adayları için en bariz belirti olur. Fakat adet gecikmesinin hamilelik sinyali olduğunu düşünmek için en azından bir haftadan uzun süren bir gecikme yaşanmalıdır.

Hamilelik Belirtileri ve Kesin Hamilelik Teşhisi

Hamilelik belirtileri ortaya çıksa da kesin teşhis için hamilelik testi yapılmalıdır. Her ne kadar çoğu kişi hamilelik testi çubuklarını öncelikli kullansa da kesin sonuçlar için kan testi uygulanmalıdır. Kan testi pozitif çıkan anne adayının ve bebeğin sağlığının kontrolü için düzenli doktor takibi yapılmalıdır.

 

Yorum yapın