Site icon BebekVeKadinca.Com | Bebekler Ve Kadınlara Dair Her Şey

Hamilelerde Karın Ağrısı Nedenleri ve Nasıl Geçer?

Hamilelikte karın ağrısı

Hamilelikte karın ağrısı.

Hamilelikte karın ağrısı oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Hamileliğin ilk dönemlerinin yanı sıra ilerleyen dönemlerde de bu durumla sıkça karşılaşılması oldukça mümkündür. Bu durumu tetikleyen farklı sebepler olabilir. Genellikle hamilelikte bu durumla karşı karşıya kalınması durumunda, kişiler panik yapabilir ve ciddi sorunlar olduğunu düşünebilir. Fakat kısa süreli ağrılarda büyük endişeler duyulmasına gerek yoktur.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde, bu durum şiddetlenerek artıyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. Ağrı şiddetli bir şekilde sürüyor ve uzun saatler boyunca bu durum sürüyorsa, hem anne hem de bebek için oldukça büyük bir tehlikeye neden olabilir.

Hamile Kadınlarda Karın Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte karın ağrısı, birçok farklı nedene bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenlerden en yaygın olanları;

Bu sebeplere bağlı olan ağrılar genellikle geçicidir. Hafif ve kısa süreli ağrılarda endişe edilmesine gerek yoktur. Bu ağrılar bazen, regl ağrılarına benzeyebilmektedir. Fakat özellikle doğumun ilerleyen kritik dönemlerinde şiddetli ağrılar yaşayan anne adaylarının daha dikkatli olması önerilir.

Bu gibi daha zararsız ve geçici durumların aksine mutlaka dikkat edilmesi ve ciddiye alınması gereken durumlar da vardır. Eğer ağrılar uzun süreler boyunca geçmiyorsa bu durum ciddi nedenlerin habercisi olabilir. Özellikle;

gibi nedenler daha ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu durumda kişilerin kendi sağlık geçmişini göz önünde bulundurması ve zamanında müdahaleler yapması gerekir.

Her Ağrı Durumunda Hastaneye Gidilmeli Mi?

Yukarıda da bahsedildiği üzere, eğer ağrı oldukça sık periyotlarda tekrarlıyorsa durumun kadın doğum uzmanıyla paylaşılması gerekir. Bu ağrı ciddi ve uzun sürmesi halinde, beraberinde bazı semptomları da getirir. Bu semptomlardan bazıları;

olarak sıralanabilir. Bu durumlarla karşılaşılması halinde kişilerin zaman kaybetmeden doktorlarıyla iletişim kurması önerilir.

Karın Ağrısını Hafifletmek İçin Evde Neler Yapılabilir?

Hamilelikte karın ağrısı genellikle hafif ve kısa süreli olmaktadır. Bu durumda anne adaylarının kendini doğru şekilde değerlendirmesi oldukça önemlidir. Peki, hafif ağrılarda evde neler yapılabilir;

Exit mobile version