Güneş Gözlüğünüzü Nasıl Seçmelisiniz?

Güneşten gelen zararlı ışınları emme gücüne sahip ozon tabakası, insanları korumak için uğraşsada, insanlar sadece kendilerini düşünüp hareket ettiklerinden dolayı Atmosfere yaydıkları zehirli gazlar, ozon tabakasının gün geçtikçe yıpranmasına ve delinmesine neden olmakta. Ozon tabakasının delinmesi sonucu güneşten gelen ultraviyole ışınları yeryüzüne ulaşıyor. Hal böyleyken insanlarda bu ışınlardan korunmak için yeni çözümler arıyorlar. Bu çözümlerin başında elbette güneş gözlükleri geliyor.

Güneş Gözlüğü Neden Takılmalı?

İnsanın görme yitişin de bozukluklar oluşturabilecek kadar güçlü ultraviyole ışınları karşısında bir savunma silahı olan güneş gözlüklerini takmanın büyük yararı var elbet. Göz sağlığımızı korumak adına büyük bir işlevsel güç konumunda olan güneş gözlüklerini sadece yazın kavurucu sıcağında tercih etmekte oldukça yanlıştır. Kış aylarında üstelik kar yağdıktan sonra beliren güneş ışınları normalden daha fazla göz merceklerine ışın yansıtacağından zararıda büyük olmaktadır. Böyle durumlarda güneş gözlüğü takmak oldukça işe yarar bir çözüm. İnsanların kışın güneş gözlüğü mü takılır? Sözleri elbet yanıltıcı olmasın. Kışın güneş gözlüğü takmak göz sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Güneş Gözlüğü Takılmadığında Karşılaşılacak Problemler Nelerdir?

Güneş gözlüğü takılmadığı zaman gözler aşırı derecede ultraviyole ışınlarına maruz kalacaktır. Bu, o an için bir etki yaratmasa da ilerleyen zaman diliminde karşımıza bir sağlık problemi olarak çıkacaktır. Bu sağlık probleminden kısa süreli olarak gözlerde güneş yanığı benzeri çürümeler ve zedelenmeler görülebilir. Kısa süreli olan bu problemler ağrılı da olsa çabuk iyileşme gösterir. Lakin normalden fazla ultraviyole ışınlarına maruz kalmış gözlerde katarakt gibi oldukça büyük sağlık sorunuyla karşılaşabilinmekte görme kaybı yaşanabilmektedir. Bu tarz hafif ve ciddi sağlık problemleriyle karşılaşmamak için güneş gözlüğü takılmalıdır.

Güneş Gözlüğünüzü Nasıl Seçmelisiniz?

Günümüzde güneş gözlüğü asıl işlevinden uzaklaşmış insanlar için bir aksesuar halini almıştır. Bu durumda sağlık kontrolü yapılmamış ve piyasa da 5-10 liraya da bulunabilecek gözlükler çıkmıştır. Ne de olsa güneş gözlüğü diyerek piyasadaki bu tarz gözlükleri almak insanlarda yine göz sağlıklarında bozulmalara yol açabilir. Bu yüzden gözleri zararlı ışınlarından korumak için alınacak güneş gözlüğü seçilirken bakılması gereken etken gözlüğün blokaj değeri olacaktır. Uzmanların ısrarla göz önünde bulundurdukları blokaj değerleri %99 veya %100 ultraviyole ışınlarını bloke eden camlardan yapılmış gözlüklerdir.

Yorum yapın