Göğüste Çatlak ve Yara Oluşumu Önleme ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Hasar görmüş meme ucu ile emzirmek, bıçakla kazımak kadar acıyabilir. Bebeğinizi rahat bir şekilde emzirmenin tadını çıkarabilmeniz için Göğüste çatlak ve yara oluşumlarını nasıl önleyeceğinizi ve iyileştireceğinize dair bir makale hazırladık.

Göğüste Çatlak ve Yara Oluşumuna Dair İşaret ve belirtiler

Emzirmenin ilk haftasında ya da sonraki birkaç haftada meme uçlarının biraz hassas olması tamamen normaldir. Bununla birlikte, bebeğiniz emmeye başladığında meme ucunuzda yanma, zonklama veya ağrı çekme sorunları normal değildir ve muhtemelen göğüste çatlak oluştuğu anlamına gelir.

Çatlamış veya kabarmış bir meme ucu çok ağrılıdır. Nadiren de olsahasarlı bir meme ucumastitis (meme enfeksiyonu) gelişme riskini arttırır. Bu durum iltihaplanma, kızarıklık ve şişlik sorunlarınayol açar. Bunun ileriki bir aşaması da meme uçlarında kanama oluşumudur. Bazen bebeğin ağzında kan görülebilir.

Göğüs Uçlarında Oluşan Çatlak ve Yara Nedenleri

Yeni annelerin yaklaşık%80’i emzirmenin ilk birkaç günü içinde hassas meme uçlarına sahiptir.Bu durum; hormonal değişikliklerden dolayı memenin emzirmeye uyum sağlamaya çalışmasından kaynaklıdır.Bu rahatsızlık, genellikle 4. veya 5. günde zirve yapar ve daha sonra her gün azalır.

Herhangi bir ağrı genellikle bebeğinizin 2 haftalık olması durumunda kaybolur ve emzirme süreci bundan sonra ağrısız olmalıdır.

Doğumdan 2 hafta sonra devam eden meme ağrıları normal değildir.Kanama, çatlak, ağrı gibi sorunlar genellikle aşağıdaki nedenlerden biri veya birkaçından dolayı meydana gelir.

1- Konumlandırma ve tutuş

Hasar görmüş meme uçları için 1 numaralı neden zayıf bir tutuştur. Bebeğinizin veya kendinizin yanlış konumlanması, bebeğin meme ucunu tam kavrayamamasına neden olabilir. Bu yüzden meme ucunuz sert damak kenarına sürtündüğünde aşınır.

Ya da bebeğinizin çeneleri, daha iyi tutabilmek için meme ucuna daha sıkı sarılır. Bebeğin meme ucunu sıkı kavraması, kan akışını keseceğinden, morarma ve dolayısı ile ağrı oluşabilir.

Beslendikten sonra, kan akışı geri dönene kadar geçici olarak meme ucunuzda beyaz bir şerit görebilirsiniz. Bazı durumlarda meme başı ezik olabilir. Bebeğinizin pozisyonunu ve oturma şeklinizi değiştirmek yardımcı olacaktır.

2-Uzun Süre Nemli Kalan Meme Uçları

Meme uçlarınız uzun süre nemli kalırsa, cildin yumuşamasına neden olur ve bu da hasar riskini arttırır. Her beslemeden sonra meme ucunuza kuru ve hijyenik bir bez ile hafifçe bastırarak nemi en aza indirebilirsiniz.Bu gibi durumlar için üretilen; ıslak göğüs pedleri, veya nemi tutan plastik göğüs kalkanları veya plastik kaplı pedleride satın alabilirsiniz.

3- Doğal yağların çıkarılması

Meme uçlarınız, onları nemin etkilerinden koruyan ve anti-bakteriyel özellikler sağlayan kendi doğal yağlama maddelerini üretir. Aşırı yıkama veya kimyasalların kullanılması, meme uçlarınızın doğal korunmasını ortadan kaldırarak çatlamalara karşı daha savunmasız kalmasını sağlar.

Sabun ve şampuanlar doğal yağları temizleyebilir. Emzirmeden önce alınması gereken meme kremleri ve losyonlar sorunu daha da kötüleştirebilir.

4-Pamukçuk

Kaşıntılı boğaz veya çatlamış meme uçları, pamukçuk enfeksiyonu anlamına gelebilir. Pamukçuk Candidaalbicans denilen maya benzeri bir mantarın büyümesinden kaynaklanmaktadır. Emziren bir annenin memesi, bebeğin ağızdaki pamukçuktan enfekte olabilir.

Pamukçuk her iki meme ucundan birini etkileyebilir ve memeye de girebilir. Pamukçuk meme enfeksiyonundan kaynaklanan ağrı, yanma veya beslenme bittikten sonra ortaya çıkan yanma hissi de veren ağrı olarak tanımlanmıştır.

5. Dermatit, egzama veya sedef hastalığı

Bu koşulların geçmişine sahipseniz, aynı zamanda ağrılı veya çatlamış meme uçları için bir sebep olabilir.

Göğüste Çatlak ve Yara Oluşumu Tedavi Yöntemleri ve Önlemler

1. Emzirmeden önce

Ağrı şiddetliyse, beslenmeden yaklaşık 30 dakika önce asetaminofen (parasetamol) veya ibuprofen gibi hafif bir ağrı kesici alabilirsiniz.

Pedler meme ucunuza yapışmışsa, çıkarmadan önce onları suyla nemlendirin.

Hafifçe uyuşturmak için beslemeden önce meme uçlarını buzla ovalamayı deneyin.

Beslemeden önce el ile birkaç dakika pompalayın; Bu, bebeğinizin beslenmenin ilk dakikasında ya da öylesine agresif bir şekilde emmeye çalışmaması için yapılmalıdır.

2. Emzirme sırasında

Doğru konumlandırma ve sıkı tutuş ile meydana gelecek daha fazla hasarı önlemek ve meme uçlarınızın iyileşmesine yardımcı olmak için attığınız en önemli adımdır.

İlk önce en az ağrılı memeyi verin.

Besleme pozisyonunda bir değişiklik yapmayı deneyin. Bu, basıncı meme ucunuzun daha az hassas bir alanına odaklayacaktır.

Sık sık emzirmeye çalışın (en az 2 saatte bir) bu, bebeğinizin çok aç olmamasını ve çok fazla beslenmesini sağlar.

Bebeğinizin emme düzenini izleyin. Aktif beslenmeyi bıraktıktan sonra bebeğinizi birkaç dakikadan daha uzun süre yara tarafından emzirmeyin.

Tutuşunu bırakıncaya kadar bebeğinizi meme ucundan çekmeyin. Parmağınızı ağzına diş etleri arasına sokarak emme miktarını serbest bırakın.

3. Beslemek çok acı verici olduğunda

Bir veya iki göğsü 24 ila 48 saat dinlendirin.

Yeterli drenajı sürdürmek ve mastitis riskini en aza indirmek için elinizle en kötü durumdaki göğüs ucunu pompalayın. Mümkünse emzirmeyi korumak için elektrikli göğüs pompası kullanın.

4. Emzirme sonrası

Nazikçe meme ucunu kurulayın. Yapabiliyorsanız, göğüslerinizi havaya maruz bırakın. Bunun için, aşırı sıcak olmamak kaydı ile saç kurutma makinesi kullanın. Çok sıcak üflediğinde de göğüs ucunu kurutacaktır.

Göğüste çatlak veya hassas meme uçları için (kanama oluşacak kadar hasar görmemiş olanlar) meme ucunuza küçük bir anne sütü sürün ve kurumasını bekleyin. Sütünüz, meme başınızı enfeksiyona karşı korumanıza yardımcı olacak anti-mikrobiyal özellikler içerir.

5. Emzirme Arasında

Göğüslerinizi mümkün olduğunca üstsüz yaparak havaya maruz bırakınız. Meme uçlarınızı her gün 5 dakika güneş ışığına maruz bırakmak da yardımcı olabilir.

Örtme zamanı geldiğinde, birden fazla delikli meme ucu kılıfı kullanabilirsiniz. Meme kılıfları, bakım pedlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Bunlar havanın dolaşmasına izin verir ve sutyeninizin içindeki meme ucunuza takılır. Ancak sutyenden dolayı fazla baskı olmadığından emin olun. Göğüsleriniz çok fazla sızdırıyorsa, bunun üzerine bir bakım pedi giyebilirsiniz.

Meme uçlarında sabun, alkol, krem ​​veya losyon kullanmayın. Meme uçlarınızı günde bir kez temiz suyla yıkamak yeterlidir. Aksi halde göğüste çatlak ve yara sorunları yakanızı bırakmayabilir.

Yorum yapın