Hamilelikte Yapılması Gereken Rutin Testler

Gebelik, bir canlının oluşma sürecinden dünyaya gelme sürecine verilen isimdir. Doktora gittiniz ve gebe olduğunu öğrendiniz o zaman dokuz aylık bir sürede birtakım test ve tahlillerden geçmeye hazır olun.

Bir kadına gebelik teşhisi konulmuşsa öncelikle gebenin tansiyonuna ve kan değerlerine bakılır. Eğer anne adayının kan değerleri düşükse vitamin takviyesi yapılır. Ayrıca bebeğin sağlıklı bir şeklide gelişimini tamamlaması için anneye folik asit gibi birtakım vitamin takviyesi yapılın.

Hamilelikte Yapılan Testlerde İlk Kontrol Testleri

Tam kan testi: Annenin kan değerlerine ve kandaki demir oranına bakılır.

Kan uyuşmazlığı testi: Eşler arasında kan uyuşmazlığı var mı diye bakılır. Eğer eşler arasında kan uyuşmazlığı varsa doğumdan sonra anneye aşı yapılır.

TSH guatr ve troid testi: Anne adayında guatr ya da troid hormonu bozukluğu varsa bebeği etkileyebilir. Bu nedenle anne bir dahiliye uzmanı tarafından tedavi edilmelidir.

gebelikte yapılan testler

 

İlk muayenede uygulanan gebelikte yapılan testler tamamlandıktan sonra anne adayı ikinci bir kontrole kadar evine yollanır. İkinci testler gebeliğin 11-14 haftaları arasında yapılır.Bu süreçte anne kontrole gittiği zaman bebeğin ultrasonla ense kalınlığı ölçülür. Ayrıca ikili tarama yapılır. İkili tarama 14 haftaya kadar yapılır. 14. Hafta geçtikten sonra anne adayına bu test yapılmaz.

Hamileliğin 16 – 20 Hafta Arasında Yapılan Testler

Üçlü tarama ya da dörtlü tarama yapılır. Bu testlerin sonucunda doktorlar bebekle ilgili bir sıkıntı görürse bebekten (amniosentez) sıvı alma işlemi yapılır. Bu işlemi yapmak için annenin göbek çukurundan girilerek şırınga ile bebekten suyundan su alınır.

Hamileliğin 24 – 28 Hafta Arasında Yapılan Testler

Anne adayına şeker yüklemesi yapılır. Şeker yüklemesi yapmak için anneye şekerli su içirilir. Bu testin sonucuna göre annede şeker varsa doğuma kadar anneye perhiz verilir. Şeker yükleme testi son zamanlarda tartışılan hamilelikte yapılan testlerden biridir. Canan Karatay hoca bu teste tamamen karşı çıkmış ve anne adaylarına yaptırmamayı tavsiye etmiştir.

Gebeliğin son dönemlerinde yapılan kontrollerde annede ya da bebekte sıkıntı görülürse mesela bebek anne karnında hareket etmiyorsa gün aşırı anne NST cihazına bağlanır. NST testi ile bebeğin kalp atışları ve anneni kasılmaları ölçülür.

Yorum yapın