Eyeliner Türleri Ve Eyeliner Çekme Teknikleri

Eyeliner sürerken genellikle tercih edilen renk siyah ve kahve rengidir. Ancak bu sezon çok moda olduğu üzere renkli eyeliner sürmek sezonun trendleri arasında. Bunun yanı sıra klasik sürme şekilleri ile birlikte kedigözü tarzı da çok moda. Eyeliner sürmek, diğer makyaj ürünlerine göre biraz daha uğraştırıcı bir iş. Ancak uzmanlaştıkça böyle bir problem kalmıyor. Ayrıca ünlü makyaj markaları bu işi kolaylaştırmak için de birden fazla eyeliner türleri düşünüp tasarlıyor. Likit, kalem, jel(krem) ve keçe uçlu gibi. Bu çeşitlerden önceki yazımızda bahsetmiştik. Ancak bu kadarla da bitmiyor elbette. Bu yazımızda iki farklı çeşitten daha bahsedeceğiz ve basit eyeliner çekme tekniğini sizlerle paylaşacağız.

Açık renk gözlere sahipseniz kahve rengi ve tonları, Gözleriniz koyu renkse siyah renk çok hoş bir etki yaratacaktır. Verilmek istenen etkiye göre bu kurallar değişebilir elbette. Renkli gözlere sahipseniz, gözlerinizin renginde bir eyeliner sürebilirsiniz. Bu sayede göz rengini daha çok ortaya çıkmış olur. Mesela, ela gözlere sahip olanlar, gözünde hangi rengi vurgulamak istiyorlarsa, o renkte eyeliner sürebilirler. Bukalemun misali bir göz rengi olduğundan, süreceğiniz rengin yaratacağı ışık ile göz renginiz hemen uyum sağlayacak ve o renk ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte mavi gözlüler siyah gümüş, mavi tonları, yeşil gözlere sahip kişiler ise yeşil tonları, kahve, mor gibi renkleri tercih edebilirler.

Eyeliner çeşitleri arasında karar verirken, daha kolay kullanabileceğiniz ve sürerken vermek istediğiniz etkiyi göz önünde bulundurarak karar vermeniz doğru olacaktır. Günlük zamanda kalem ve keçe uçlu olanlarını tercih edebilirsiniz. Ama daha seksi ve dikkat çekici bir etki yaratmak istiyorum diyorsanız, cake, likit gibi çeşitleri tercih edebilirsiniz.

Cake Eyeliner

Sıkıştırılmış pudra kıvamındadır ve nemli bir fırça ile uygulanır. Yarattığı etki likite yakındır.

Diplinerr

Diplinerr, likit eyelinerın daha ince ve kısa uçlu olanıdır. Kullanım olarak daha kolay olduğundan likit kullananlar arasında tercih edilebilir.

En Basit Şekilde Eyeliner Nasıl Çekilir?

Yanınızda kulak çubuğu ve makyaj (makeup) temizleme ürünü bulundurun. Sürerken bulaşan dağılan kısımları bu sayede temizleyebilirsiniz.

Daha kalıcı olmasını ve çabuk dağılmamasını istiyorsanız, eyeliner sürmeden önce göz makyaj bazı (primer) sürebilirsiniz.

Eyeliner sürerken, göz kapağınızı elinizle hafifçe gerin.

Sürerken eliniz titriyorsa kolunuzu bir zemine sabitleyin, elinizi de bilek kısmından yanağınıza koyun. Bu şekilde titremeyi ve titremeden kaynaklı dalgalanmaları, dağılmaları önlemiş olursunuz.

Eğer henüz el alışkanlığınız yoksa, ilk önce bildiğimiz göz kalemi ile hafifçe bir zemin oluşturun ve üzerinden eyeliner ile geçin. Başka bir yöntem olarak, önce küçük ve kesik çizgiler yapıp, sonrasında da bu çizgileri birleştirerek sürebilirsiniz. Aynı noktaları birleştirme oyunu gibi düşünün. El alışkanlığınızı kazanana kadar bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Farla birlikte sürecekseniz eğer, öncelikle farı sürmelisiniz.

En çok zorlanılan kısım kuyruğu yapmaktır. Kuyruk yaparken kalın bir kâğıt veya bir parça kalın kartondan yardın alabilirsiniz. Kartonu göz kapağınızın bitimine hafif yukarı eğimli olarak sabitleyin ve cetvelle deftere düz çizgi çeker gibi düşünerek kuyruğu yapabilirsiniz. Aynı işlemi bant yardımı ile de yapabilirsiniz.

“Eyeliner Türleri Ve Eyeliner Çekme Teknikleri” üzerine 2 yorum

Yorum yapın