Evlilikte Cinselliğin Yeri ve Önemi Nedir?

Sağlıklı bir evlilikte sevgi ve güven gibi faktörlerin yanı sıra, cinselliğin de önemi oldukça büyük ve kritiktir. Evlilikte cinsellik, önemi göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir konudur. Çiftler arasındaki sağlıklı ve mutlu evliliğin ilk gerekliliklerinden biri de düzenli cinsel hayattan geçmektedir. Cinsellik her iki taraf için de değerlendirildiğinde;

  • Hem kadın hem de erkeklerin özel hissetmelerini sağlar.
  • Kadınlarda sevilme, tensel yakınlaşma gibi durumlar psikolojik yönden rahatlama sağlar.
  • Erkeklerde genellikle potansiyelini ortaya koyarak, karşısındakini kabullenme gibi duyguların gelişmesine destek olur.
  • Aktif ve düzenli cinsel hayata sahip olan çiftler stresten uzak olur.
  • Çiftler daha mutlu ve anlayışlı bir ruh halinde olurlar.

Evlilikte Cinsellik Ne Sıklıkta Olmalıdır?

Evlilikte cinsellik çiftler arasındaki çekim kuvvetine ve cinsel isteklerine bağlı olarak değişmektedir. İki taraftan biri, diğerinden daha az istekli olabilir, ya da tam tersine bir taraf daha yoğun istek besleyebilir. Her iki durumda da ortak bir noktada buluşmak en sağlıklı yöntem olacaktır. Cinsel birlikteliğin sık ve aşırı şekilde yaşanması kişilerde bağımlılık riskini tetikleyebilir.

Durumun bağımlılık seviyesine kadar çıkması oldukça sağlıksız bir durumdur. Kişiler evliliğin ve hayatın tek anlamını cinsellikle bağdaştırmaya başladıktan itibaren tüm amaçları cinsellik olur. Bu durum kişilerin sosyal hayatını derinden etkileyebilir. Bu sebepten dolayı cinselliğin kararında olması çok daha sağlıklı olacaktır.

mutlu çift

Evlilikte Cinselliğin Reddedilmesi

Evlilikte cinsellik her iki kişi tarafından ya da yalnızca bir kişi tarafından reddedilebilir. Bu duruma birçok farklı faktör neden olabilir. Fakat evlilik müessesinde cinselliğin önemi göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Kişilerin yaşadığı bu durumun, çiftler arasında isteksizliğin nedeni araştırılarak çözülmelidir. Uzun vadede cinselliğin reddedilmesi, evliliklerin sona ermesine neden olabilir.

Evlilikte Sağlıklı Cinsel Hayat İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cinsel yaşamın doğru şekilde sürdürülmesi sağlık açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Cinsel yolla bulaşan belli başlı hastalıklardan korunmak ve hamileliği önlemek için mutlaka korunmak gerekmektedir. Bu noktada hem erkek hem de kadınlar tercih ettikleri yöntemleri belirleyerek korunmalıdır. Bunun yanı sıra, cinsel ilişki sıklığını çok fazla abartmamak da dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

Yorum yapın