Evde Spor Yapmak İsteyenler İçin Olmazsa Olmaz Fitness Ekipmanları

Yoğun iş temposu, sürekli fast food tüketimi, şehir hayatı gibi hususlar vücut sağlığına ve psikolojiye olumsuz etkiler bırakmaktadır. Vücut sağlığını düzeltirken psikoloji yönünden de rahatlamayı sağlayan bir spor olan fitness bir kurtarıcı olabiliyor. Genellikle tam ekipmanlara sahip spor salonlarında gerçekleştirilen fitness, salona gitmeyi zamanı olmayan ya da vakit ayıramayan kimseler içinse evde de yapılabilmektedir. Evde yapabilmek içinse gerekli birkaç spor aleti ve spor malzemesini temin etmeniz gerekecektir. Evde spor aletleri sayesinde boş vaktiniz oldukça evinizin içinde spor yaparak hem rahatlayabilir hem de vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz. Eviniz için fitness ekipmanlarını almadan önceyse mutlaka ev içinde mekan ve zemin seçimi yapmanız gerekmektedir. Evin hangi odasını spora ayıracağınızı, bu odanın ne kadar geniş olduğunu ve zeminin ne kadar elverişli olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. Ortamın aydınlık olması, hava alması ve göze hoş gelmesi spor odasında daha çok vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden seçilen odayı öncelikle spor yapmaya uygun bir hale getirmeniz gerekecektir. Ayriyeten odanın duvarlarına büyük aynalar monte ederek spor salonu havası da katabilirsiniz.

Dambıl

Evde kullanımı bütün spor aletlerinden daha rahat olan ve her an kullanılabilen dambıl modelleri kol ve göğüs bölgenizdeki yağları yakmakta ve o bölgelerdeki kas oluşumuna yardımcı olmaktadır. Kendi tercihinize göre farklı kilo ve modellerde dambıl tercihi de yapmanız mümkündür.

TRX Bandı

Taşınabilir ve sağlam olan TRX bantlarını tüm boş anlarınızda hızlıca kullanabilir ve tüm kas bölgelerinizde yağ yakmaya yardımcı olabilirsiniz. Yağ yakımı bittikten sonraysa vücut bölgelerinizdeki kas oluşumuna yardımcı olacaktır.

Koşu Bandı

Evde kullanabilecek en rahat spor ekipmanlarından biri olan koşu bantları forma girmek için en büyük yardımcılardandır. Yürüyerek ya da koşarak boş vaktinizi değerlendirebilir ve spor öncesi ısınma turlarını koşu bandında yapabilirsiniz.

Kondisyon Bisikleti

Farklı modellerde yatay bisiklet, eliptik bisiklet, kondisyon bisikleti adıyla bulunan bisikletler sürekli pedal çevirerek aynı anda bacak ve karın kaslarınıza hitap ederek yağlarınızı yakacaktır. Yağları yakmanın yanı sıraysa çalıştırdığı bölgelerdeki kas oluşumuna yardımcı olacaktır.

Egzersiz Minderleri

Orijinal adı yoga matı olan egzersiz minderleriyle isteğinize göre pilates ya da yoga yapabilirsiniz. Yer hareketleri yaparak riskten uzak bir spor deneyimiyle birlikte özellikle karın bölgenizdeki yağları yakabilir ve karın kası yapabilirsiniz.

Egzersiz Topları

Bir diğer adı pilates topu olan egzersiz toplarının 20, 45, 55, 65 ve 75 cm boyutunda bulunan tercihinize göre farklı modelleriyle istediğiniz hareketleri özgürce yapabilir ve istediğiniz bölgenizi çalıştırabilirsiniz.

Pilates Bandı

Pilates bütün vücudu çalıştıran bir spor olduğundan kısa vakitte büyük işler yapmanızı sağlayabilir. Hafif ve taşınabilir olan pilates bantları, tutuş şeklinize ve ayarlanabilir zorluğuna göre bütün vücudunuzdaki yağı hızlıca yakmaya yardımcı olacaktır.

Trambolin Egzersizleri

Trambolin tarzında küçük bir alet olarak kullanılan bu spor aleti için bir bahçe ya da geniş alan olması gerekmektedir. Ancak vücudu forma sokmanın da en etkili yollarında olan zıplama egzersizlerini doğru şekilde yapmak sizlere büyük fayda sağlayacaktır. Ayrıca trambolin esnasında elinize bir dambıl alarak kollarınızın boşta kalmamasını da sağlayabilir aynı anda iki sporu da gerçekleştirebilirsiniz.

Atlama İpi

Hafif ve taşınabilir aletlerden biri olan atlama ipini kullanmak için sadece biraz geniş bir alana ihtiyaç olacaktır. 10 dakika boyunca yapılan bir ip atlama egzersizi, yarım saat sürecek bir yürüyüşle aynı değerde yağ yakımı yapmaktadır. Bu düşünüldüğünde mutlaka bir atlama ipi edinerek sizlerde vakit kaybının önüne geçeceksiniz.

Yorum yapın