Evde Doğal ve Etkili Peeling Nasıl Yapılır?

Ölü hücreler zamanla cildin soluk, cansız ve bakımsız görünmesine neden olur. Cildin ölü hücrelerden arınması ise daha sağlıklı, canlı ve bakımlı görünüm sağlar. Cildin ölü hücrelerden arındırılması için uygulanan en etkili yöntem peeling yapmaktır. Peeling sayesinde ölü hücreler ciltten uzaklaştırılır. Peeling, kan dolaşımını hızlandırır ve cildin nefes almasını sağlar. Evde peeling yapmak etkilidir. Düzenli ve doğru malzemelerle yapılan peeling sayesinde bakımlı, canlı ve sağlıklı bir görünüm sağlanır. Evde yapılan peeling, doğal peeling olarak adlandırılmaktadır. Çünkü herhangi bir hazır ürün ya da fırça gibi malzemeler kullanılmaz. Doğal ürünlerle evde yapılan peeling düzenli yapıldığında etkili sonuç verir.

Evde Peeling Yaparken Neler Kullanılabilir?

Evde peeling yapmak isteyenler öncelikle cildini peeling için hazırlamalıdır. Evde kolaylıkla yapılan ve etkili çözüm sunan peeling için gerekli malzemeler:

  • Türk kahvesi
  • Gül suyu
  • Zeytinyağı

Türk kahvesi ile yapılan kahve peelingi de oldukça etkilidir. 2 yemek kaşığı kahveye 4 yemek kaşığı gül suyu eklenmelidir. Eğer gül suyu yoksa normal su kullanılabilir. Ardından 1-2 damla zeytinyağı eklenir ve karıştırılır. Yağlı bir ciltte zeytinyağı kullanılmamalıdır. Cilde uygulanan peeling 15-20 dakika bekletilir. Ardından dairesel hareketlerle peeling temizlenir. Ilık suyla cildi yıkadıktan sonra yeniden gül suyuyla cilt temizlenir.

Evde Peeling Öncesinde Ne Yapılmalı?

Evde peeling öncesinde ilk olarak cilt hazırlanmalıdır. Etkili peeling için en doğru zaman banyo sonrasıdır. Banyoda ciltteki gözenekler açılır. Banyo sonrasında yapılan peeling, cilde daha iyi işler ve gözenekleri temizler.

Evde Peeling Öncesinde Buhar Uygulamanın Faydaları

Evde peeling yapmak isteyenler eğer banyo sonrasında cilt bakımı yapamıyorsa ve cildini peeling için hazırlamak istiyorsa buhar uygulamalıdır. Bir kabın içerisine sıcak su konulur. Eğer varsa papatya gibi cilde iyi gelen herhangi bir bitki suya eklenebilir. Suyun buharında cildi yakmamaya dikkat etmek gerekir. Su üzerinde hafif eğilen baş, bir havluyla kapatılabilir. 3-5 dakika kadar buharda cildi yumuşatmak yeterlidir. Ardından peeling için gerekli karışım cilde uygulanabilir. Peeling sonrasında cildi temizlemek ve nemlendirmek önemlidir.

Yorum yapın