Erken Doğan Bebekler Ciddi Miyop Riski Taşıyor

Erken doğan bebeklerde birçok ciddi sorun ile karşılaşılıyor. Bu sorunlar hem fiziksel hem de psikolojik olabiliyor. Psikolojik olarak çocukta zeka ve duygu gelişimleri akranlarına göre gelişmemiş olabiliyor. Yine erken doğumdan kaynaklanan bazı fiziksel engeller bulunuyor.

Bunlardan miyop, zeka düzeyinde gerilik ve kilo kaybı başta gelen fiziksel özelliklerdendir. Bunlardan ilki olan miyop her yeni doğan on çocuktan üç tanesinde görülen bir rahatsızlıktır. Fakat miyop göz hastalığı olduğu için ancak erken teşhis ile zaman içeresinde düzelen bir hastalıktır. Bu hastalık yüzünden bebeklerde takip etme ve odaklanma gibi bir takip rahatsızlıklar çıkabiliyor. Miyop çocuklarda yeni doğarken olduğu gibi sonradan da olabilir.

Yeni doğan çocuklarda ki miyopluk anneden kaynaklanan bir sorun olabileceği gibi genler yolu ile geçmiş bir hastalıkta olabilir. İlk olarak erken doğan çocuklar yeterince gelişimini tamamlaya fırsat bulamadığı için göz odak ve retina bölgesi tam olarak gelişmemektedir. Bu durum ise çocuklarda ciddi görme kaybına ve öğrenme eksikliğine yol açabilir. Bu miyop hastalığı yani görme bozukluğu erken doğan bebeklerde olduğu gibi gelişimini tamamlamış çocuklarda da görülebilir.

Miyopluk Rahatsızlığının Bebeklerde Ki Etkisi

Miyop hastalığı kendi başlı başına bir sorun teşkil etse de başka hastalıklara da yol açabilir. Görme durumu yarı yarıya düşeceği için çocuklarda dikkat dağınıklığına ve öğrenme becerisinin tamamen yok olmasına bile sebebiyet verebilir. Bu tür hastalıklar çoğu yeni doğan bebeklerde gözükür.

Miyopluğun Erken Teşhis İle Tedavisi Nasıldır?

Miyopluk erken teşhis ile özellikle yeni doğan bebeklerde ve gelişimini tamamlamış çocuklar da tedavi mümkün olabiliyor. Öncellikle sıkı bir doktor gözetimi ile çocuğun gözleri kontrol edilmelidir. Daha sonra teşhis alındıktan sonra çocuğa hiçbir şekilde televizyon ve telefon gibi elektronik cihazlar verilmemelidir. Düzenli resim dersleri ile çocuğun dikkatinin toplanması gereklidir. Bu durum bir kaç yıl devam ederse çocuğun gözlerinde ki miyop rahatsızlığı büyük ölçüde giderilir.

Miyop Hastalığı İle Hangi Bölüm İlgilenir?

Miyop hastalığı ile özellikle hastanelerin göz ve kulak bölümleri ilgilenmektedir. Bu bölüm sağlık ocakları gibi bazı kuruluşlarda bile bulunabileceği gibi genellikle büyük hastanelerdedir.

Yorum yapın