En Etkili Zayıflamaya Yardımcı Yiyecekler

Günlük olarak sürekli yediğimiz ve vücudumuza kilo verdiren yiyeceklerin acaba farkında mıyız? Yağları yakabilmek için ilk başlarda diyet zor gelebilir, ancak uzun süre açlığımızı yatıştıran yiyeceklerle zayıflamak mümkündür. Gelin yağ yakıcı besinlerin neler olduğuna bakalım.

Su

Diyetin en başında su gelir çünkü suyun sağlığa birçok yararı olduğundan hepimiz hemfikirizdir. Canımız sıkıldıkça bir şeyler yeme isteği, suyu az içmemizden dolayı kaynaklanır. Uzmanlar günde 2 litre su içilmesi gerektiğini söylemekte ancak herkes bu kadar suyu içmekte zorlanabilir. Günlük minimum 1 litre – 1,5 litre su tüketmeye gayret göstermelisiniz. Bilinen yanlışlardan birisi de, çok fazla su içmenin şişkinlik yaptığıdır. Aslında bu tamamen yanlış, siz ne kadar su içerseniz o kadar az şişlik(ödem) demektir.

Yoğurt

Yoğurdun kalsiyum ve potasyum içermesi zayıflamaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcıdır. Yoğurt tüketildiğinde karın şişliği ve sindirim problemleri engellenir. Zararlı toksinler vücuttan atılır ve mide rahatlar. Vücut şişkinliğine neden olan ödemi vücuttan atar ve arındırır. Eğer karın yağlarınızı eritmek istiyorsanız günlük yoğurt tüketiminize özen gösterin.

Yeşil Çay

Yeşil çay, bağırsakların yiyeceklerdeki yağları vücuda depolaması sırasında yağların vücuda katılmasını engelleyen ve bağırsakların yağları emmeden dışarı atılmasını sağlayan diyetlerin vazgeçilmez içeceğidir. Günde 1-2 bardak yeşil çay tüketmek, vücuttan yağ atımına yardımcı olur ve bizi zayıflatır.

Süt ve Yumurta

Sürekli kendinizi aç hissediyorsanız kahvaltıların tok tutucu besinlerini tüketmiyor olabilirsiniz. Yumurta ve süt yağ eritmeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yumurta ve süt diğer besinlere göre en az kaloriye sahip yüksek protein kaynağıdırlar. Uzun süre tok hissedeceğiniz için daha az yersiniz ve metabolizmanın yükselmesine yardımcı olursunuz. Yapacağınız egzersizlerle beraber yağları yakmakta hızlı sonuçlar alabilirsiniz.

Tahıllar

Tahıllar içerisinde bulunan lifler sayesinde spor ve diyet yapanların tüketmesi gereken besinlerdir. Kilo vermeye yardımcı olan tahıllarda dikkat edilmesi gereken nokta, beyaz ürünler değil, esmer denilen besinlerin alınması gerekir. Lifler vücut tarafından zor öğütülür bu sayede kilo verdirir aynı zamanda lifler açlık hissini ortadan kaldırır.

Limon ve Greyfurt

Ekşi ve acı diye tüketmekte zorlandığımız besinlerden olan limon ve greyfurt aslında kilo verimini hızlandıran besinler olmaktadırlar. Bu iki besin C vitamini deposudur ve egzersizler ile beraber tam sonuç aldırır.

Yağları daha çabuk yakabilmek için

  • Günde en az 30–45 dakika arasında kısa mesafeli yürüyüşler yapın,
  • Mekik, şınav ve diğer egzersiz türlerini haftada 2-3 kere yapmaya özen gösterin,
  • Asansör olan yerlerde merdiven kullanmayı tercih edin,
  • Yakın yerlere giderken araç ve taşıt kullanmadan yürüyerek gidin,
  • Haftada 1-2 kere bisiklet sürebilirsiniz.
  • Bunlardan Uzak durun
  • Un ve hamur işi yiyeceklerden uzak durun veya daha az tüketin; (poğaça, pasta, börek , kurabiye),
  • Şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durun (kola,gazoz, hazır meyve suları),

Yorum yapın