En Etkili Selülit Azaltma Egzersizleri

Selülit azaltma egzersizleri; selülitin yoğun olduğu bölgeleri çalıştıran egzersizlerdir. Bu egzersizlerin başında squat, plank ve geriye tekme hareketleri gelmektedir. Kolda bulunan selüliti giderme için ise ağırlıklarla çalışmak gerekecektir. Bu egzersizi ev ortamında dolu su şişleri ile de yapmak mümkündür. Yüzme, aerobik, fitness ve pilates gibi sporlar da selüliti azaltacaktır. Bu egzersizlerle amaçlanan dolaşım bozukluğunun olduğu bölgeyi canlandırarak kan dolaşımını sağlamak ve sıkılaştırmak ve de selüliti azaltmaktır. Yürüyüş veya koşu yapmak da selülit giderici bir yöntemdir. En önemlisi selülitli bölgeyi yapılan egzersizle hareketlendirmek ve yapılan egzersiz sırasında bu bölgede yanma gibi zorlandığını ve çalıştığını hissederek egzersiz yapmaktır.

Selülit Nedir?

Selülit bir çeşit kan dolaşımı rahatsızlığıdır. Kadınlarda yaşa veya kiloya bakmaksızın özellikle hareketsizlikten kaynaklanan bu rahatsızlık oluştuğu bölgede portakal kabuğu görüntüsüne yol açmaktadır. Kadınlar için oldukça can sıkıcı bu görüntü psikolojilerinin de bozulmasına sebep olmaktadır.

Selülitin Nedenleri

Selülitin nedenleri kişiden kişiye göre farklılıklar göstermektedir. Kişilerin hareketsizliği veya beslenme şekilleri bu rahatsızlığa neden olabilmektedir. Örneğin fazla yağlı veya kafeinli yiyecek veya içecek tüketiminden kaynaklı olarak selülit meydana gelebilmektedir. Su tüketiminin az olması veya sigara, alkol kullanımı da selülit oluşumunu tetiklemektedir. Uzun süre hareketsiz kalınan mesleklerde çalışan insanların hiç spor yapmaması da selülitin başlıca nedenlerindendir. Bunların yanında genetik faktörler ve kadınlık hormonu olan östrojenin fazla salgılanması sonucu da selülit oluşması mümkün olabilmektedir.

Selülit Tedavi Yöntemleri

Selülit kadınların özellikle yaz aylarında bir anda kurtulmak istedikleri bir rahatsızlık olmasına rağmen bir anda yok edilmesi mümkün olmayan bir görüntüdür. Selülit tedavisi öncelikle sağlıklı beslenerek ve spor yaparak mümkün olacaktır. İleri derecede kilo problemi yaşayan hastaların doktor yardımıyla öncelikle kilolarından kurtulması ve sağlıklı beslenme düzenini oturtması gerekecektir. Zayıf ve sağlıklı olmasına rağmen selülit sorunu yaşayan kadınların ise mutlaka selüliti azaltıcı egzersizler yapmaları, kötü alışkanlıklardan uzak durmaları ve su tüketimini arttırmaları gerekmektedir. Bunların yanında stresin de selülit oluşumunda olumsuz anlamda büyük etkisi bulunmaktadır. Bunun için de stresi azaltıcı sporların ve yoga gibi aktivitelerin yapılması önerilmektedir.

“En Etkili Selülit Azaltma Egzersizleri” üzerine 5 yorum

Yorum yapın