Emziren Anneler İçin Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Yeni doğum yapmış anneler, gebelik sürecinde aldığı kiloları kısa zamanda vermek ister. Annelerin doğum kilolarından kurtulması için beslenme düzenini değiştirmesi gerekir. Fakat kilolardan kurtulmak için uygulanan diyetler bilinçsiz uygulandığında anne sütünün azalmasına neden olabilir. Yeni doğum yapmış anneler doğru beslenme düzeni sayesinde hem fazla kilolarından kurtulabilir hem de kendi sağlığını ve bebeğinin sağlığını koruyabilir.

Emziren anne diyeti, yeni doğum yapmış anneler için uygulanan diyet listesidir. Yeni doğum yapmış anneler bu diyet listesi sayesinde kilo verebilir, formunu koruyabilir ve bebeğinin sütünü karşılayabilir. Emziren anneler gebelik sürecinde aldığı kiloyu geri vermek için doğru ve dengeli beslenmelidir. Beslenme düzeni her anne için önemlidir. yeteri kadar beslenemeyen, alması gereken besinleri almayan anneler bebeklerinin süt ihtiyacını karşılamakta zorlanabilir.

Emziren Anne Diyetine Hemen Başlamak Doğru Mudur?

Emziren anne diyeti hemen uygulanmamalıdır. Anne adayları gebelik sürecinde ortalama 6-12 kilo alır. Alınan kiloları geri vermek isteyen anneler doğumdan sonra en az 4 hafta beklemelidir. Emziren anneler için uygulanan diyet listesi, doğumdan en az 4 hafta sonra doktor veya diyetisyen kontrolünde anneye uygulanmaktadır. Doktor veya diyetisyen kontrolünde anneye uygulanan diyet listesi daha sağlıklı ve etkili olacaktır. Eğer bu diyet kontrollü ve bilinçli bir şekilde uygulanmazsa annenin bağışıklık sistemi zayıflayacağı gibi süt kesilmesi de görülmektedir. Emziren anneler için öncelik her zaman bebeğin sağlığı ve beslenmesi olmalıdır. Bu nedenle diyete hemen başlamak doğru değildir.

Bebek Emzirmek Kalori Harcamaya Yardımcı Olur Mu?

Bebek emziren anneler gün içerisinde ortalama 6-7 çay bardağı süt salgılamaktadır. 6-7 bardak salgılanan süt için anneler ortalama 500-700 kalori yakar. Bebek süt emerken anneler ortalama 1 saat kadar orta tempoda egzersiz yapmış olur.

Anneler Bebek Emzirirken Kaç Kilo Verebilir?

Emziren anne diyeti sayesinde anneler bebek emzirirken kilo verebilir. Gebelikte alınan kilolardan kurtulmak ve eski formuna kavuşmak isteyen anneler uygulanan diyet sayesinde zayıflayabilir. Doktor veya diyetisyen kontrolünde uygulanan diyet sayesinde anne adayı kısa sürede hızlı kilo verme sürecine girmez. Anne ve bebek için sağlıklı olan beslenme düzeni sayesinde ilk 4 ay içerisinde yarım kilo ile 2 kilo arasında kilo kaybı görülür. Eğer anne gebelik sürecinde çok kilo almışsa ilk aylar 2 kilo vermesi normaldir.

emziren anne ve yiyecekler

Emziren Anne Diyetinde Beslenme Önerileri

Emziren anne diyeti öncelikle annenin ihtiyacı olan besin değerlerini ve bebeğin süt ihtiyacı karşılamalıdır. Diyette anne sütünü arttıran besinlere yer verilmelidir. Emziren anneler için beslenme önerileri:

 • Kuru hurma, yeşil soğan, bulgur ve dereotu gibi besinler beslenme planında yer almalıdır.
 • Tavuk eti, kırmızı et ve balık eti tüketilmelidir.
 • Süt, yoğurt ve peynir tüketilmelidir.
 • Taze meyve ve taze sebze tüketilmelidir.
 • Beyaz ekmek tüketilmemeli, çavdar ekmeği ya da tam buğday ekmeği tüketilmelidir.
 • Günde en az 8 bardak su tüketilmelidir.
 • Pekmez, ceviz, fındık gibi besinler tüketilmelidir.

Emziren Anneler Spor Yapmalı Mı?

Emziren anne diyeti sayesinde anneler fazla kilolardan kurtulabilir. Peki, anneler için sadece diyet yapmak yeterli midir? Emziren anneler için diyet yapmak yeterli değildir. Ağır egzersizler yapmamakla birlikte hafif ve orta tempolu yürüyüşler, egzersizler diyetle birlikte uygulanabilir. Eğer emziren anne yoğun egzersiz programını uygulamışsa ve ardından bebeğini emzirmek istiyorsa bebek sütü reddedebilir. Yoğun egzersiz sonrasında sütün laktik asit içeriği artar. Bu nedenle sütün tadında değişiklik olur. genelde bebekler bu tattan hoşlanmaz ve sütü içmek istemez. Anneler egzersiz yaptıktan ortalama 90 dakika sonra bebeği emzirebilir.

Emziren Anneler Nelere Dikkat Etmeli?

Emziren anne diyeti bilinçli bir şekilde uygulanmalıdır. Annelerin dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Emziren annelerin dikkat etmesi gerekenler:

 • Yeşil çay, kiraz sapı çayı, beyaz çay, ıhlamur gibi çaylar tüketilmemelidir.
 • Demli siyah çay, kahve, enerji içeceği gibi içecekler tüketilmemelidir.
 • Süt miktarının artması için sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Süt, su, taze meyve suyu, çorba gibi besinler tüketilmelidir.
 • Kuru hurma ve tam ceviz içi her gün düzenli olarak tüketilmelidir.

Anneler diyet listesinde tüketmesi gereken besinlere yer vermelidir. Tüketilmesi tavsiye edilmeyen besinlerden uzak durmak faydalıdır. Diyet listesine doğrudan geçmek isteyen anneler ise mutlaka doktora veya diyetisyene danışmalıdır.

 

Yorum yapın