Düğün Planlama Sanatı: Her Şey İstediğiniz Gibi Olsun!

Düğün organizasyonu evlenecek her çift için oldukça önemli bir gün olmakta ve düğünü mükemmel şekilde yapma isteği bulunmaktadır. Evlilik kararı alınmış, söz ve nişan yapılmış ve düğüne artık günler sayılmaktaysa öncelikle düğün günü belirlenmelidir. Düğün günü belirlendikten sonraysa düğünün teması, kokteyl, nikah işlemleri, davetli listesi, balayı için otel ve en önemlisi düğün bütçesi belirlenmelidir. Daha sonraysa düğün alışveriş listesi için hazırlıklara başlanarak neler alınacağı kararlaştırılmalıdır.

Düğün Alışverişi

Düğün öncesinde ilk olarak yaşanılacak ev ve eşyalar alınmalıdır. Ardından düğün için harekete geçtiğinizde düğün paketleri araştırılabilir ve balayı için rezervasyon yapabilirsiniz. Düğün alışverişinde ilk sıra her zaman nikah şekeri ve davetiye seçimi olmalıdır. Daha sonra gelinlik ve damatlık provaları ve gelin başı için kuaförde randevu da almalısınız. Düğün sırasında misafirlere verilecek yemek menüleri ve düğün pastası içinde seçim yapmanız gerekecektir. Son zamanlarda misafirlere düğün hatırası hediye etmek bir modayken sizde küçük bir düğün hediyesi araştırması yapıp seçebilirsiniz.

Düğün Hazırlıkları

Düğünle ilgili yasal işlemleri bitirdikten sonra gelin ve damat alışverişi de yapılmalıdır. Daha sonra organizasyonu gerçekleştirecek olan firmayla kalan eksikleri tamamlayarak düğün günü herhangi bir problemin oluşmasına izin vermemeye çalışabilirsiniz. Özellikle düğünde oturma düzeni, düğün menüsü ve düğün pastası gibi detayları önceden halletmelisiniz. Çok özel olan ilk dans için orkestra ve müzik seçimleri de önceden gerçekleştirilmelidir. Düğünün sorunsuz geçmesi için gelin buketi, gelin ve damat ayakkabıları, gelin için saç modeline de düğünden bir ay kadar önce karar vermeniz faydalı olacaktır. Kına gecesi, gelin hamamı, damat hamamı ya da bekarlığa veda partisi gibi organizasyonlar yapılacaksa mekan ve detayları da önceden belirlemek gereklidir. İlk dansın sorunsuz geçmesini istiyorsanız ve adeta düğünde sanatçı bir çift olmak istiyorsanız çift olarak hızlı dans kurslarını da tercih edebilirsiniz. Davetiyeleri de gerekli zaman zarfı içerisinde davetlileri ulaştırmayı da atlamamak iyi olacaktır.

Düğün Provaları

Düğüne az bir vakit kala mükemmel bir düğün gecesi için kuaförünüzle gelin başı ve makyaj provası, gelinlik ve damat provası da yapmanız gerekmektedir. Aynı zamanda cilt bakımlarınızı da yaptırarak düğünde güzelliğinize güzellik katmanız hoş olacaktır. Son günlere gelinirken balayı için valizleri hazırlamak düğün sonrası hemen balayına gitmenizi kolaylaştıracaktır. Düğün fotoğrafları çekimlerini de tamamlayarak organizasyon firmasıyla son kalan pürüzleri de düğün öncesi halletmelisiniz. Bütün bu işlemlerden sonraysa bekarlığa veda partisi, gelin hamamı, damat hamamı, kına gibi yapacağınız bir organizasyon varsa düğün gecesinden 2 gün önce gerçekleştirmiş olmalısınız. Bütün organizasyonları son güne bırakırsanız her şey karışabilir ve düğüne istemediğiniz şekilde yorgun çıkabilirsiniz. Bu durumsa sizin hoşunuza gitmeyeceği gibi misafirleri ve aileleri de hoşnut etmeyecektir.

Düğün Günü

Hepinizin malumu evlilik hazırlıkları bittikten sonra en heyecanlı gün düğün günü olacaktır. En mutlu gününüzü yaşayacağınız güne mutlaka rahat şekilde stressiz başlamalısınız. Bunun içinse güne aileniz ve sevdiklerinizle güzel bir kahvaltı yaparak başlayabilirsiniz. Daha sonra müstakbel eşinizle buluşarak kalan detayları konuşup bir çay, kahve içmek sizi rahatlatacaktır. Son ayakkabı, damatlık ve gelinlik provasından sonra makyaj, saç ve gelinliği giyip hazırlanmak için kuaföre gidebilirsiniz. Aynı zamanda kuaförde manikür, pedikür ve cilt bakım işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Her şey hazır olduğuna göre damat ve gelinin hazır halde artık düğün salonuna gitme vakitleri gelmiştir. Hayatınızın en önemli gününü sorunsuz ve eğlenerek geçirebilirsiniz.

Yorum yapın