Doktorlar Yaz Aylarında Hangi Güneş Kremini Kullanmamızı Öneriyor?

Güneş, dünya üzerindeki hayatın kaynağı. Birçoğumuz sadece aydınlık ve sıcaklık veren bir küre olarak görsek de güneşin dünya üzerindeki etkileri hayatımızın her anını etkilemektedir. Dünyamızdaki hayatın var olmasını sağlayan güneş, aynı zamanda onun en önemli düşmanlarından biri. Özellikle yaz aylarında, kuzey yarım küreye düşen güneş ışınlarının açılarının artması, dünyanın bu kısmında sıcaklıkların artmasına yol açmaktadır.

Güneş Kremi Bizi Neye Karşı, Neden Korumaktadır?

Birçok hayvan ve bitki bununla başarılı bir biçimde baş edebilseler de biz insanlar kuvvetlenen güneş ışığına karşı savunmasız ve aciz bir durumda kalmaktayız. Uzun süre güneş altında kalmak insan derisinde 1. ve 2. derece yanıklar oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu yanıklara ultraviyole (UV) yani mor ötesi ışınlar yol açmaktadır. Televizyon kumandalarında kullanılan infrared (kızılötesi) ışınlar gibi gözle görülmeyen bu ışınlar çok daha fazla enerji taşımaktadırlar.

A, B ve C olmak üzere 3 farklı çeşidi vardır. UVC ozon tabakası tarafından emilir ve tehlike yaratmaz. B, A’dan daha kuvvetlidir ancak önemli bir kısmı ozon tabakası tarafından emilir. A, genel anlamda ultraviyole olarak tanımlanır ve doktorların önerdiği en iyi güneş kremi çeşitleri kullanılarak korunabilen UV ışınlarıdır.

Bundan dolayı bilim adamları insan uzun yıllar çalışarak insan derisini güneşin bu zararlı etkilerinden korumak için çeşitli kremler ortaya çıkarmışlardır. Günümüzde piyasada yüzlerce üretici tarafından üretilen güneş kremleri bulunmaktadır. Bir kremin güneş kremi olarak anılabilmesi için en az 30 faktör olmalıdır. Bu sayı arttıkça, kremin UV ışınlarına karşı dayanımı ve cildi koruması da güçlenir. UV ışınlarına karşı tamamen etkili kremler de mevcuttur. Doktorların önerdiği en iyi güneş kremi çeşitleri aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır;

  • UV ışınlarına karşı yüksek koruma sağlamalıdır,
  • Kişinin cilt yapısına uygun olmalıdır,
  • Suya dayanıklı olmalı, kendi kendine vücut üzerinden akmamalıdır,
  • Cildi nemlendirmeli,
  • Kıvamlı bir yapısı olmalı, kolay sürülmeli,
  • Herhangi bir alerjen madde içermemelidir.

Bunun yanında kullanılacak kremin deride ve giysilerde iz yapmaması, güzel kokması, yaşlanmayı engelleyici özelliği olması da doktorların önerdiği en iyi güneş kremi içinde bulunabilecek özelliklerdir.

Güneş Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Noktalar

Krem seçilirken ten rengi, derinin yağlı veya kuru olması, nemli olup olmaması, vitamin içerip içermediğine de dikkat edilmelidir. Ten rengi koyu biri, UV ışınlarına açık tenli biri kadar hassas değildir. Aynı faktör güneş kremi kullanmaları, açık tenli bireyin vücudunda 1.derece yanıklar oluşmasına dahi sebep olabilir. Hassas cilde sahip olanların güneş kremi almadan önce dermatoloğa veya eczaneye danışmalarında fayda vardır.

Günümüzde en yüksek 50 faktöre sahip kremler piyasada bulunmaktadır. Bu kremler UV ışınlarının büyük çoğunluğu engelleyerek derinin yanmasını engellemektedirler. Aynı zamanda vücudun güneş ışınları ile ürettiği D vitamini üretiminin de %95’e kadar düşmesine yol açmaktadırlar. Bundan dolayı D vitamini eksikliği yaşamamak adına, güneşin sert olmadığı sertlerde güneşe maruz kalınmasında fayda vardır.

Yorum yapın