Yasal Doğum İzni Nedir? Kaç Gündür? (2021 Güncel)

Çalışan anne ve baba adayları için doğum izni özellikle doğum yaklaştıkça önemi artan bir konu haline gelmektedir. Doğum izni İş Kanunu ile tanımlanmıştır. Tanımlama yapılırken gebeliğin 40 hafta süreceği kabul edilmiştir ancak erken doğumlarda, kullanılmayan süre doğum sonrasına eklenmektedir.

Doğum izni 16 hafta olarak tanımlanmıştır. Hamileliğin 32.haftasından itibaren anne adayları doğum iznine çıkabilirler. Çalışmasında sakınca olmayan anne adayları doktordan aldıkları raporla bunu belgelerlerse 37.hafta sonuna kadar çalışmaya devam edebilirler. Çoğul gebeliklerde 16 hafta olan süreye 2 hafta daha eklenir.

Doğumdan Sonra Kullanılan İzinler Ve Yarım Çalışma Hakkı

Yeni doğum yapan anneler isterlerse doğum izninin ardından çalıştıkları kurumdan 6 aya kadar ücretsiz izin alabilirler. “Analık izni” olarak geçen bu izin yasalar tarafından tanımlanmış bir haktır.

Yeni doğum yapan anneler, günde 1,5 saat süreyi çocuklarını emzirmek için ayırabilirler. Çocuk bir yaşına gelene kadar sahip olunan hakkı nasıl kullanacağı işçinin inisiyatifindedir. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

Yeni doğum yapan anneler, belli bir süre yarım gün çalışarak çocuklarına daha fazla vakit ayırabilmektedirler. Anne bu süre içerisinde yarım gün çalışsa bile maaşını tam olarak almaya devam eder. Bu uygulamadan faydalanabilmek için annenin doğumdan önceki üç yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik primi yatırmış olması gerekmektedir. Sonrasında doğum izninin bittiği ay içinde İş-Kur’a başvurması gerekmektedir. Yarım gün çalışma hakkı aşağıdaki şekilde işlemektedir;

  • İlk çocuk için 60, ikinci çocuk için 120, üçüncü çocuk için 180 gün yarım gün çalışma hakkı verilmektedir.
  • Çoklu doğumlarda bu sürelere 30 gün daha eklenmektedir.
  • Çocuğu engelli doğan annelerde bu süre 1 yıldır.

Yarım gün çalışma yapılan süreler içerisinde maaşın yarısı İş-Kur, yarısı çalışılan kurum tarafından ödenir.

Diğer Yardımlar ve Babaların Doğum İzni Hakları

Anneler aynı zamanda doğum yardımı ve emzirme ücreti isimleri altında iki ödeme daha alırlar. Bunların ödemeleri Ziraat Bankası ve PTT’lerden, yalnızca kimliği ile giden anneye yapılmaktadır. Baba veya başka bir akraba bu ödemeleri alamazlar.

Babalar da doğum izni kullanabilirler. Buna göre;

  • Özel sektörde çalışanlar 5 gün ücretli izin,
  • Sözleşmeli çalışanlar 2 gün ücretsiz izin,
  • Devlet memurları ise 10 gün ücretli izin hakkına sahiptir.

 

Yorum yapın