Doğru Emzirme Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Yeni doğan olarak da isimlendirilen bebeklerde çeşitli refleksler bulunmaktadır ve bu temel reflekslerden bir tanesi de emme refleksidir. Doğuştan gelen bu refleks de doğru emzirme teknikleri ve pozisyonları için oldukça büyük bir önem teşkil etmektedir. Anne tarafından emzirilecek olan bebeğin daha rahat emmesi ve sütü kolay bir şekilde içebilmesi için bazı temel teknikler mevcuttur. Özellikle söz konusu anne bireyin bu noktada doğru bir şekilde emzirme için bazı temel bilgilere sahip olması da elzem bir noktadır. Bahsi geçen bu temel bilgilere sahip olan anneler, bebeklerini çok daha doğru bir şekilde emzirebilmeleri için de gereklidir.

Emzirme Yönteminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Söz konusu doğru emzirme teknikleri denildiği zaman insanların aklından pek çok farklı soru işareti bulunabilmektedir. Esasında alanında uzman hekimler tarafından önerilmiş olan belli başlı teknik ve emzirme pozisyonlarının olduğu bilinen bir gerçektir. Özellikler anneler ve anne adaylarının bu teknik ve pozisyonlar için hekimlerden destek almaları ve emzirme işlemlerini bu doğrultuda yapmaları elzemdir.

  • Öncelikle emzirme işlemi öncesi anne bireyi oldukça sakin ve rahat bir ortamda bulunmalıdır.
  • Bebeğin vücudu anne bireye dönük olmalı ve vücudu düz bir hat şeklinde olmalıdır.
  • Anne bebeği kendisini yakın bir pozisyonda tutmalı, bebeğin başını dirseğine yerleştirmelidir.
  • C harfi şeklinde memeyi kavraması elzem olan bebek, kesinlikle memeyi uzaktan emmemeli ve tamamen kafası gömük şekilde de olmamalıdır.
  • Söz konusu emzirme işlemi esnasında bebeğin en rahat edeceği pozisyon bu olduğundan hem sütü daha rahat içecek hem de çeşitli dış etmenlerden çok daha az etkilenecektir.
  • Kolu yardımıyla bebeğe arkadan destek veren anne, başparmağı ile memesinin üstünden destek yaparak memeyi bebeğin ağzına net bir şekilde yerleşmesini sağlamalıdır.
  • Bebeğin meme ucunu doğru bir şekilde kavradığından ve annenin memesinin bebeğin ağzına tam bir şekilde yerleştiğinden emin olunmalıdır.

doğru emzirme pozisyonu

Doğru Emzirmede Anneye Düşen Görev Nedir?

Emzirme işleminde anne veya anne adayı bireylere pek çok farklı görev düşmektedir. Söz konusu anne bireyleri bu görevlerin bilincinde olmalı ve doğru emzirme tekniklerini de net bir şekilde kavramaları gerekmektedir. Emziren anneler bu süreç esnasında çeşitli özel hastaneler veya devlet hastanelerine giderek bu konuda profesyonel hekim tavsiyesine de başvurabilmektedir. Yanlış şekilde emzirilen bebeklerde çeşitli gelişim ve sağlık sorunları olabileceği unutulmamalı ve bu alanda hekimlerin tavsiyelerine de uyulmalıdır.

emzirme pozisyonu

Yorum yapın