Diş Eti Hastalıkları Ve Belirtileri Nelerdir?

Diş eti hastalıkları beslenme bozukluklarına bağlı diğer rahatsızlıklar ve sosyal yaşamda uyumsuzluk gibi birçok yol açabilir.

Ağız, çene ve diş eti hastalıkları yaşam kalitesini oldukça düşüren hastalıklardır. Bu bağlamda periodontal hastalıklar olarak adlandırılan diş eti hastalıkları da insan yaşamını oldukça olumsuz etkileyebilir. Bu rahatsızlıklar hastada sosyal hayatı etkileyebileceği gibi çeşitli sağlık sorunlarını da tetikleyebilir. Hastalığın ilk evrelerinde teşhis konulduğu takdirde kolayca kurtulabilen diş eti hastalıkları da maalesef ülkemizde diş sağlığı gibi ötelenen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Kanama ve kırmızılıkla kendini gösteren diş eti hastalıklarının başlangıç dönemine gingivitis denir. Hastalığın en erken dönemi olan bu dönemde hastanın diş etlerinden genel olarak ağrısı ya da şikayeti olmaz. Hastalığın tedavisi için önemli bir dönem olan gingivitis dönemi, teşhis konulduğu takdirde sorunun kolayca ortadan kalktığı dönemdir. Tüm bunlarla beraber diş eti rahatsızlıklarının tedavi edilmemesi ya da geç teşhis edilmesi gibi durumlarda ileri derecede ağız, diş ve diş eti rahatsızlıkları patlak verebilir.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

İlk döneminde sinsice ilerleyen diş eti hastalıkları hastada çeşitli bulgular dışında ağrı ya da sızı hissettirmeyebilir. Belirtilere rağmen geç doktora gidilmesi, hastalığın tedavisini geciktireceğinden ilerleyen dönemlerde ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Diş eti rahatsızlıklarında genel olarak dişleri fırçalarken kanama, hassas ve normalden daha kırmızı görünüm gibi sorunlarla karşılaşılır. Bu sorunlar ilerleyen süreçte diş etlerinin çekilmesi, dişler ve et arasında iltihap benzeri akıntı görülmesi gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bununla beraber sallanıyormuş gibi hissedilen diş etleri ve ağız kokusu da bu rahatsızlığa eşlik eden belirtiler arasında yer alabilir. Hastalığın ilerleye safhalarında diş etleri dişlerden iyice uzaklaşarak parmakla dokunulduğunda dişten ayrılabilecek konuma gelir.

Diş Eti Hastalıkları Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Diş eti rahatsızlıklarına yol açan nedenlerin başında ağızda oluşan bakteri kaynaklı plak gelir. Plağa karşı en önemli tedbir günlük ağız bakımı yapılmasıyla alınabilir. Dişlerin günaşırı düzenli olarak fırçalanması önemli bir tedbir olduğu gibi tek başına yeterli gelmeyebilir. Diş sağlığı ihmal edilmemeli, düzenli olarak diş doktoruyla görüşülmeli ve diş ipi kullanılmalıdır.

Günlük harcanan 20 dakikalık süreyle dişler sağlıklı olarak muhafaza edilebilir.

Yorum yapın