Diş Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Tüm Yanlışlar

Ağız ve diş sağlığı hakkında maalesef çok fazla yanlış bilgi, çoğunluk tarafından doğru kabul edilmektedir. Bilginin çok hızlı ve kontrolsüz yayıldığı internet ortamının da bunda etkisi çok büyük. Ağız ve diş sağlığı açısından halen dünyanın gerisinde kalan Türkiye’de, bu durum kendisini çok daha belirgin bir şekilde ortaya koyuyor.

Sağlıklı bir ağız ve güzel dişlere sahip olmak için mutlaka toplum olarak ağız bakımı konusunda bilinçlenmemiz gerekiyor. Sadece dişimiz ağrıdığında değil, bunun bir sağlıklı yaşam gerekliliği olduğunun bilincinde olarak bakımlarımızı yapmalı ve rutin kontrollerimizi aksatmamalıyız.

Yazımızın devamında diş ve ağız bakımı ile alakalı doğru bilinen yanlışları inceleyeceğiz.

Sert Fırçalamak: Dişlerimizi fırçalarken gereğinden fazla güç uygulamak, dişlerinizin daha temiz olmasını sağlamaz. Bunun tam aksine diş mineniz aşınır ve mine altındaki sarı tabaka, daha da belirgin hale gelir. Özellikle sert diş fırçalarını bu şekilde kullanan kişilerde, zamanla diş minesi çekilmesi riski de ortaya çıkacaktır.

Diş Fırçasını Islatmak: En yaygın bilinen yanlışlardan birisi de, diş fırçası ve macunu ağzımıza götürmeden önce ıslatmaktır. Bu durum maalesef fırçalamanın verimini düşürecektir. Suyun fırçaya temas etmesi, fırçanın kıllarını yumuşatacak ve macunun daha ağzınıza girmeden köpürmesine sebep olacaktır.

Karbonat Kullanımı: Karbonat veya tuz kullanımının dişleri beyazlattığı iddiasının hiçbir gerçek alt yapısı yoktur. Tam aksine bu maddeler diş minenize zarar verir ve bir süre sonra kalıcı bir sarılığa yol açabilir.

Diş Taşı Oluşumu: Diş taşı temizliği sonrasında diş taşlarının tekrar ortaya çıkacağı iddiası da yanlıştır. İyi bir temizlik sonrasında ağız bakımınıza da devam etmeniz, bu taşlardan sonsuza dek kurtulmanızı sağlar.

Hamilelik Döneminde Dişler Çürür: Hamilelik döneminde, bebek yoğun bir şekilde kalsiyum harcamaktadır. Yine de bu her hamilenin dişlerinin çürüyüp, zayıflayacağı manasına gelmez. Ağız bakımınızı iyi yaptıktan sonra bu süreci de gayet rahat bir şekilde atlatabilirsiniz. K vitamini desteği ve süt ürünleri tüketmek, hamilelik döneminde diş zayıflıklarının önüne geçmek adına önerilmektedir.

Ağız Kokusu: Ağız kokusunun tek kaynağı dişler, diş eti veya dil olamaz. Düzgün bir şekilde yaptığınız ağız ve diş bakımı sonrasında, koku hala devam ediyorsa, sorun başka bir bölgede olabilir. Özellikle mide, böbrek ve solunum yolları rahatsızlıklarında ağız kokusu belirtisi ile karşılaşılmaktadır. Bu belirtiyi önemsemeli ve en kısa zamanda uzman bir hekime görünmelisiniz.

Diş Çürükleri: Diş çürüklerinin genetik olduğu iddiası da yanlıştır. Diş çürüklerinin hızlı oluşumunda genetik faktörler etkili olsa da, ortaya çıkmalarına kötü ağız bakımı sebep olur. Kötü beslenme alışkanlıklarını bırakıp rutin doktor bakımına giden ve ağız bakımına önem veren kişilerin, diş çürüğü gibi bir sorunu olmayacaktır.

Diş Macunu Kullanımı: Diş macununu, fırçanın üst bölümünü tamamen kaplayacak şekilde kullanmak hem yanlış hem de israftır. Bir leblebi boyutunda macun sıkmak fazlasıyla yeterli olacaktır.

Diş İpi Kullanımı: Dişlerin arasındaki kısımları, diş fırçaları çoğu zaman temizleyemezler. Burada devreye girecek olan diş ipleri, diş temizliğinizin kusursuz olmasını sağlar. Diş iplerinin, diş etlerine zarar verdiği iddiası ise kesinlikle yanlıştır.

Diş Eti Kanaması: İlginç olsa da çoğu kişi tarafından diş etlerinin kanaması, olumlu yönde bir sağlık göstergesi olarak bilinmektedir. Diş etleriniz kanıyorsa, bunun iki sebebi vardır; yanlış fırçalama veya diş eti hastalıkları.

Diş Taşı Temizliği: Zannedildiğinin aksine diş taşı temizliği, diş minesine zarar vermez. İyi bir hekime başvurmanız durumunda, diş taşı temizliği için ultrasonik ve ileri teknoloji cihazlar kullanılacaktır. Mikron ölçüde çalışan bu cihazlar, dişlere hiçbir şekilde temas etmediği için temizlik sırasında diş minesinin zarar görmesi de söz konusu değildir. Rutin olarak diş taşı temizliği yaptırmanız, ağız bakımı için önemlidir.

 

doğru diş fırçalama

Yorum yapın