Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Çocuklarda İdrar Enfeksiyonu Belirtileri

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu, genellikle çocuklar’da 1 yaşların’da sıklıkla görülebilen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. İdrar yolları enfeksiyonu tedavisi oldukça kolay olması bazı ebeveynlerin rahat davranmasına yol açmaktadır. Ancak çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu gibi bir hastalığın hafife alınmaması gerektiğini unutmamalıyız. İdrar yolu enfeksiyonu erkek çocuklara nazaran kız çocukların’da daha fazla görülmektedir. Bu süreçte tedavi edilmez ise kalıcı böbrek hasarları görülebilmektedir. Bu yüzden erkek ya da kız çocukların’da idrar yolu enfeksiyonu belirtileri oluşuyor ise tedavi süreçlerini hemen başlatılması gerekmektedir. Mutlaka doktorunuz ve ya bir uzmana danışıp gerekli yolları izlemeniz gerekmektedir.

Çocuklarda idrar yolları enfeksiyon belirtileri

Genellikle çocuklarda idrar yolları enfelsiyonunda ateş, sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, ağlama, idrarın rengin de değişiklik ve kokusu, idrar kaçırma, bel ağrısı gibi sorunlar da idrar yolları enfeksiyonu belirtileri ve rahatsızlıklarıdır. Fakat daha küçük çocuklar da farklı belirtiler de görülmektedir. Karın ağrısı,pişik,iştahsızlık ve kusma gibi rahatsızlıklar da ek olarak görülmektedir. Böyle şüpheler de idrar yolları enfeksiyonu görülmekte ve bu tarz rahatsızlıkları görmektedir. Eğer bu tarz belirtliler görülüyor ise hızlı bir şekilde hastaneye gidilmeli ve idrar tahlili yapılmalıdır.

idrar yolu enfeksiyonu

Anne ve babalar’da bu enfeksiyona yol açabilir

İdrar yolları enfeksiyonu virüsü tuvaletimizi yaptığımız yerden yani cinsel organımız dan ya da kan yoluylada vücudumuza girebilmektedir. Böyle bir bulaş ile böbreklerimize kadar gelebilmektedir. Aileler çocukların da bakım yaptıkları zamanlar da bazı hatalar yapabilmekte. Bu hatalar çocuklar da idrar yolu enfeksiyonuna yol açabiliyor.Anne ve babaların hijyen kurallarına uyması bu konuda çok önemli bir yol almaktadır. Çocuklarda genital bölgelerde pislik ya da kirli bir şey kalmaması gerekmekte. Çocukların altlarını pislettiğin de o bezin hemen değişmesi ve yenisini takmaları gerekiyor. Bu çocuğunuz da idrar yolları enfeksiyon riskini azaltacaktır. Bu tarz durumlar da mikropların vücuda girmesi daha da kolay bir hal almaktadır.

Yorum yapın