Çocuklarda En Belirgin Depresyon Belirtileri

Çocukluk çağı depresyonu adı verilen bu rahatsızlık, 0-18 ay arasındaki anne-bebek ilişkisinden kaynaklanabilir. Çocuklarda görülen ani davranış değişiklikleri sadece çocuk olmalarıyla ilgili olmayabilir.Ailelerin neden olduğu güvensizlik ve çevresel etkilerden kaynaklanan faktörlerden dolayı çocuklarda depresyon belirtileri görülebilmektedir.

Dünyaya gelen her bir çocuk çevreyi algılamak ve çevre ile etkileşime girmek için temel bazı yetilerle doğar. Gelişimi devam eden bir bebek, erken çocukluk ve çocukluk dönemlerinde bağlanma, uyumlanma ve etkileşim ihtiyaçları ile büyürler. Bu etkileşimler sırasında anne ile bebek arasındaki ilişki çocuğun ebeveynleri ile kurduğu güvenli temas, çocukların duygusal ihtiyaçları karşılamasında çok önemli bir rol oynamaktadır.

Çocukların gelişimsel dönemleri iyi gözlemlendiğinde, beklenmeyen duygu durum değişimleri ve çocuklarda depresyon belirtileri kendini gösterir.

Çocuklarda Depresyon Belirtileri

 1. Sosyal hayattan uzaklaşma,
 2. Çevresinden uzaklaşma,
 3. Arkadaş çevresinden ve aileden belirgin şekilde uzaklaşma,
 4. İştah ve kilo kaybı,
 5. Uyku problemlerinin ortaya çıkması,
 6. Sürekli yorgun hissetme ve oyun oynamaya karşı ilgisizlik
 7. Akademik başarısında düşüş,
 8. Ölümden sık sık bahsetmeye başlama,
 9. Stres ve üzüntüye bağlı gelişen baş ve mide ağrıları
 10. İçe kapanma
 11. Daha önce hoşlandığı şeyleri yapmaya ilgisinin azalması ya da hiç ilgilenmemesi
 12. Gelişimsel sürece bağlı kazanılan becerilerin kaybolması,
 13. Umutsuzluk, çaresizlik ve mutsuzluk
 14. Ağlama krizleri,
 15. Nedeni bilinmeyen öfkelenme ve etrafa zarar verme

Her çocuk farklı özelliklere sahiptir. Dikkatli gözlemlendiği zaman fark edilmeyecek kadar az olan belirtilerin çocukların kişilikleri ile karıştırılmamasına özen gösterilmelidir.

Çocuklarda Depresyon ve Farklı Belirtileri

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da her yaşta ve farklı gelişimsel dönemlerde kendini göstermektedir. Çocuklarda depresyon 4-5 yaşlarındaki çocuklarda farklı belirtiler ortaya çıkarırken, 15 yaşındaki çocuklarda çok farklı belirtiler gösterebilir.

Çocuklarda depresyon üç farklı başlıkta incelenir.

Okul Öncesi Çocuklarda Depresyon (0-6 yaş)

Bebeklik depresyonu diye bilinen anne ile bebek arasında gelişmekte olan bağın herhangi bir nedenle uğradığı duygusal kayıp olarak ifade edilebilir.Bebekte huzursuzluk, beslenme bozuklukları, aşırı ağlama ve diğer fiziksel belirtiler ile kendini gösterebilir.

Okul Çağı Çocuklarda Depresyon (6-12 yaş)

Bu dönemde kendini gösteren depresyon belirtileri; ilgisizlik, üzüntülü ruh hali, iştah ve kilo kaybı, uyku bozuklukları olarak bilinmektedir.

Ergenlik Dönemi Genç ve Çocuklarda Depresyon Belirtileri (12-18 yaş)

Bu dönemdeki depresyon izlerini silmek ya da önlemenin en önemli çözüm yollarından birisi, depresyona girdiğini düşündüğünüz ya da uzman tarafından onanmış birey ile doğru iletişim içerisinde olmaktır. Özellikle aile içinde yaşananlar çocuklar üzerinde doğrudan etki edicidir.Bundan dolayı,aile içi şiddet ya da genç bireyi etkileyecek olaylar, depresyon için doğrudan etkili olacaktır.

Bu dönemde çocukların dikkatle dinlenilmesi ve onlara önem verildiğinin hissettirilmesi, okul, sosyal çevre ve aile içi ilişkiler açısından oldukça önemlidir. Ergenlik dönemindeki depresyonun diğer gelişimsel dönemlerden farklı olarak daha riskli olabileceği unutulmamalıdır.

Çocuklarda depresyon sorununun en tehlikeli sonucu ergenlik döneminde karşılaşılan alkol,uyuşturucu madde kullanımı veya bu tarz maddelerin kullanımına zemin hazırlayan durumlardır. Bu dönemde depresyona, kaygı bozuklukları, şiddet ve uyum problemleri eşlik edebilir.

Ebeveynlerdeki Depresyon Çocukları da Etkiler mi?

Depresyon; aile içi huzursuzluklar, çevresel veya sosyal yaşantının getirmiş olduğu olumsuzluklar ile kendini gösterir. Bu durumda depresyona giren birey, aile içerisindeki diğer bireyleri de bu yönde etkileyebilir.

Genetik yatkınlığı olan çocuklarda depresyon daha sık görülmektedir. Bu nedenle durumu değerlendiren uzmanın aile görüşmeleri yapması ve yatkınlığı göz gönünde bulundurularak tedavi uygulaması gerekir.

Depresyonun şiddetine ve türüne göre pek çok farklı yöntemle tedavi uygulanmaktadır. Bu tedaviler, etkinlik düzeyi ve yaş grubu ile özel olarak çalışan çocuk- ergen psikiyatristi ve Pedagog desteği ile bütüncül bir bakış açısı ile sürdürülmelidir.

Depresyonun şiddeti çocuğun yaşadığı özel durumlar göz önünde bulundurularak tedavi başlatıldığında kolaylıkla sonuç verebilir. Çocuklarda depresyon alanında çalışırken; sanat terapisi, kısa süreli çözüm odaklı tedavi, oyun terapisi ve aile terapisi hizmetlerinden herhangi birisi ya da tümü uygulanabilir.

Yorum yapın