Çocuklarda Boy Kilo Endeksi Neden Önemli?

Ebeveynler, çocuklarının gelişim sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerleyip ilerlemediği çocuklarda boy kilo endeksi ile takip edebilir. Çocuklar aynı cinsiyetteki yaşıtlarına göre daha zayıf ve kısa boylu olabilir. Gelişim geriliği olan çocuklar gibi yaşıtlarına göre daha gelişmiş çocuklar da görülmektedir. Gelişimi yavaş olan ya da hızlı gelişen çocuklarda bazı sağlık problemleri görülür. Özellikle obezite görülen çocuklarda kalp rahatsızlıkları, solunum yolu rahatsızlıkları görülmektedir. Ebeveynler, çocuklarının gelişimini evde boy ve kilo endeksi ile takip edebilir. Çocuklarda boy kilo endeksi gelişim çağındaki çocuklar için önemlidir.

Çocuklarda Vücut Kitle Endeksi Nedir?

Çocuklarda boy kilo endeksi, vücuttaki yağ oranını gösteren değerdir. Gelişim çağındaki çocukların yaşına ve cinsiyetine göre sağlıklı boy kilo endeksi değerleri değişmektedir. Endeks hesaplanırken vücut kitle endeksi 20 gibi net sayı olarak değil de yüzdelik ifade olarak değerler elde edilir. Çocukların boy kilo endeksi hesaplandıktan sonra hangi büyüme eğrisi aralığında yer aldığı belirlenir. Büyüme eğrisi olarak adlandırılan persentil, çocuğun yaşıtlarına göre normal gelişim içerisinde olup olmadığını tespit etmeye yarar. Persentil değerlerinin incelenmesinde etkili olanlar:

  • Cinsiyet
  • Yaş
  • Boy
  • Kilo

Çocukların yaş ve cinsiyetine göre boyu ve kilosu değerlendirilir. Daha sonra çocuğun boyu ve kilosu yaşına ve cinsiyetine göre normal mi yoksa değil mi incelenir. Eğer çocuğun gelişiminde bir gerileme ya da ilerleme varsa doktor desteği almak gerekebilir. Yapılan değerlendirmede eğer çocuğun boy persentili %10 olarak çıkmışsa o çocuğun aynı yaş ve cinsiyetteki 100 çocuk arasında en kısa 10.çocuk olduğu tespit edilir. Çocuk, persentil sonucunda aynı yaş ve cinsiyetteki 100 çocuk arasından 90’ından kısa, 9’undan uzundur.

Çocuklarda Boy Kilo Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Çocuklarda boy kilo endeksi hesaplamak için çocuğun boy ve kilo değerlerinin net olarak bilinmesi gerekir. Boy kilo endeksi sayesinde çocuklarda gelişim geriliği ya da obezite olduğu tespit edilir. Çocuklar arasında yapılan endeks sonucunda bazı durumlarda aynı yağ oranına sahip çocuklardan biri daha zayıf görünürken diğeri daha kilolu görülebilir. Bunun nedeni ise zayıf görülen çocuğun kas oranının fazla olmasıdır. Kas oranı fazla olan çocuk daha hareketli ve atletik bir yapıya sahip demektir. Ebeveynler çocuklarının boy kilo endeksini düzenli olarak takip etmelidir. Eğer endekste hızlı bir artış ya da gerileme söz konusuysa doktora başvurmak gerekecektir. Evde çocuklar için boy kilo endeksi yapmak isteyen ebeveynler aşağıdaki aşamaları takip edebilir.

  • Çocuğun boyu ölçülür.
  • Çocuğun boy uzunluğunun karesi alınır.
  • Çocuğun kilosu boy uzunluğunun karesine bölünür.

Çocuklarda boy kilo endeksi örnek üzerinden hesaplanacak olunursa 118 cm boyunda, 19 kilo ağırlığında bir çocuk göz önünde bulundurulabilir. Boy uzunluğunun karesinin alınması için 118 x 118 = 13924 sonucu bulunur. 19 / 13924 = 13.6 beden kitle indeksine ulaşılır.

Çocuklarda İdeal Boy ve Kilo Ölçüsü Nedir?

Ebeveynler, çocuklarının gelişimini yakından takip edebilir. Çocuklarda boy kilo endeksi sayesinde ebeveynler, çocuklarının sağlıklı gelişim sürecinden geçip geçmediğini takip edebilir. Çocuklar için ideal boy kilo endeksi hesaplanırken öncelikle çocuğun boyu ve kilosu ölçülür. Ardından vücut kitle indeksi hesaplanır. Çocuklar için persentil yani gelişim aralığı göz önünde bulundurulmalıdır. Hesaplama sonucunda elde edilen sonuç, persentilde incelenir. Bu sayede çocuğun yaşıtlarına göre normal gelişim içinde olup olmadığı tespit edilir.

Çocuklarda Büyüme Geriliği Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda boy kilo endeksi sayesinde büyüme geriliği olup olmadığı tespit edilmektedir. Boy kilo endeksi sayesinde ebeveynler evde çok kolay bir şekilde çocuklarının gelişimini takip edebilir. Eğer gelişimde gerileme varsa düşük endeks değerleri çıkar. Eğer çocuğunuzun boy kilo endeksi sonucunda elde edilen veri, persentilde çocuğunuzun yüksek yağ oranına sahip olduğu görülüyorsa vakit kaybetmeden doktora danışmak daha doğru olacaktır.

Çocuğunuzun aynı cinsiyetteki ve yaştaki diğer çocuklara oranla fiziksel gelişimini takip ederek herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Gelişim geriliği görülen çocuklar yaşıtlarına göre daha zayıf ve kısa boylu görülür. Obezite çocuklar ise yaşıtlarına göre daha kilolu olarak görülmektedir. Obezite çocuklarda kilo kontrolü sağlanmaktadır. Bu sayede kalp rahatsızlığı başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların önüne geçmek mümkündür.

Yorum yapın