Çocuklarda Balgamlı Öksürük Rahatça Nasıl Atılır?

Balgam çocuklar ve diğer bireylerde oldukça fazla görülse de ebeveynler çocuklardaki balgamda daha fazla tedirgin olur. Bu yüzden de çocuklarda balgam nasıl atılır sorusu fazlaca akıllara gelir.

Öncelikle balgam, akciğer ve alt solunum yolarını koruyan mukus türüdür. Solunum yolunda bir filtre işlevi üstlenerek bulunduğu bölgeyi nemlendirir. Dolayısıyla normalde tehlikeli değildir. Fakat yüksek miktarda salgılanması solunum yollarında tıkanmaya sebep olur. Özellikle de akciğerler hasar gördüğü zaman fazla balgam üretimi yaşanır. Yeni doğanlarda akciğer henüz gelişmediği için balgamlı öksürük ortaya çıkar.

Çocuklarda Balgamın Görülme Nedenleri

Çocuklarda balgam nasıl atılır sorusundan önce balgamın çocuklarda neden olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü balgam, bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Normalde hafif yoğun kıvamda ve berrak renkte olan balgamın anormal durumlarda miktarı artar ve renginde değişim olur. Bu durumlardan bazıları şunlardır:

  • Grip,
  • Astım,
  • Zatürre,
  • Bazı akciğer hastalıkları,
  • Bronşit,
  • Solunum yolu iltihapları.

Çocuklarda Balgamın İşaretleri

Çocuklarda görülen balgamın rengi bazı hastalıkların gidişatı hakkında fikir verir. Bu, aynı zamanda çocuklarda balgam nasıl atılır sorusunun cevabına da bizleri yaklaştırır.

Beyaz renkteki balgam, çocukların burun kanallarının tıkanmasına işaret eder. Sarı renkteki balgam solunum yollarında bir enfeksiyon olduğunun işaretidir. Eğer çocuğun balgamının rengi yeşil ise vücudunda bakteri kaynaklı bir iltihaplanma olduğu manasına gelir. Kırmızı renkte bir balgama sahipse solunum sisteminde bir kanama olduğunu gösterir. Kırmızı balgam ciddi bir sorundur ve acil müdahale gerekir.

Çocuklarda Balgam Nasıl Atılır?

Çocuklarda oluşan balgam yetişkinlerden fazla rahatsızlık verir. Bu yüzden bir an önce atılması gerekir. Bunun için sorunu en iyi anlayacak kişi doktorunuz olacak ve çözüm üretecektir. Muayene sonunda gerek görürse balgam söktürücü şuruplar veya şaseler verecektir.

2 yaşından büyük çocuklarda bazı doğal yöntemler de denenebilir. Bunların başında ılık bitki çayları verilebilir. İltihap temizleyici etkisinden dolayı zencefil ılık çay formunda içirilebilir. Yine günde bir kaşık bal yedirilebilir. Çayına bal ilave edilebilir. Bir diğer yardımcı ürün limondur ve gün içinde balgamın yumuşaması için bol bol su içilmelidir.

Yorum yapın